جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

آستان مقدس امامزادگان قاسم و محسن و حسن (علیهما السلام) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان مقدس امامزادگان قاسم و محسن و حسن (علیهما السلام)

Loading the player...

امام زادگان محسن و قاسم و شاهزاده حسن (علیه السلام) از نوادگان امام زین العابدین(علیه السلام). با توجه به گفته ها، هر سه بزرگوار برادر هستند. علت نام محله با نام گنبد سبز و وجود گنبد سبز رنگ قدیمی امام زاده (علیهم السلام) بوده است.

به امامزادگان گنبدسبزه (علیهم السلام) معروف می باشند.

اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوده اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد

آستان امامزادگان قاسم و محسن و حسن (علیهم السلام) در محله گنبد سبز شهر اردستان است که محل دفن سه امام زاده بزرگوار می باشد. در محوطه باز این زیارتگاه مرقد مطهر دو امام زاده شریف امام زادگان محسن و قاسم (علیهما السلام) قرار دارد که بنای قدیم آن در سال 1387 تخریب شده که ساختمانی روی آن ساخته شد که به علت ایراد فنی مهندسی تخریب و مجدداً در دست ساخت می باشد. مساحت زیربنای آیند ساختمان و زیارتگاه 400 متر مربع خواهد بود.
مزار مطهر هر سه بزرگوار در یک محله، و یک مکان واقع است ولی محل دفن امامزاده حسن (علیه السلام) کمی آن طرفتر از آن دو بزرگوار دیگر، در قسمت بالا دست است، و بقعه ای جداگانه بر مزار آن بزرگوار احداث گردیده است.
در قسمت دیگر این زیارتگاه بارگاه شاهزاده حسن قرار دارد که دارای ساختمان و گنبدی کوچک بوده که از کف زمین حدود 12 متر می باشد. داخل بقعه ضریحی فلزی از جنس آهن در ابعاد 1/5×2 روی سنگ مزار امام زاده شاهزاده حسن (علیه السلام) قرار گرفنه است. تزئینات داخل حرم و بقیه فاقد گچ بری، کاشیکاری یا آیینه کاری می باشد.

استان اصفهان ـ شهرستان اردستان ـ بخش مرکزی ـ شهر اردستان، خیابان قیام، محله گنبد سبزه