آستان مقدس امامزاده یحیی (علیه السلام)

آستان مقدس امامزاده یحیی (علیه السلام) ـ سمنان                                                                     

ايشان در سال 198 هجري قمري هنگام مسافرت حضرت علي بن موسي الرضا (علیه السلام) از مدينه به مرو جزو ملتزمين ركاب بوده و وقتي كه به سمنان مي رسند حضرت رضا (علیه السلام) برادر خود و حضرت يحيي را جهت ارشاد مردم در سمنان مأمور مي نمايد. بعد از شهادت ثامن الائمه (علیه السلام) بتحريك مامون خليفه عباسي حضرت يحيي (علیه السلام) نيز در سمنان به شهادت مي رسد و در محل كنوني دفن مي گردد.

فرزند امام هفتم و برادر امام رضا (علیه السلام) می باشد.
مرحوم آیت الله علامه حائری پس از تحقیقات درباره سلسله نسب حضرت یحیی (علیه السلام) ایشان را فرزند امام موسی کاظم (علیه السلام) و برادر امام رضا (علیه السلام) خوانده.
ابن شهرآشوب در کتاب مناقب وصاحب عمدةالطالب و شف الغمه وكتب ديگر می نگارند: امامزاده یحیی (علیه السلام) فرزند صلبي امام هفتم شيعيان است.
مرحوم تفرشی درکتاب بدایع الانساب درباره این بقعه می نویسد: یحیی بقعه ای دارد در سمنان همین طور ابراهیم و اسماعیل و قاسم و عبدالله و اشرف که نتواستم سلسله اینها را پیدا کنم.
مولف سراج الانساب درضمن معرفی نسب قاضی ضیاء سمنانی یکی از اجداد وی را یحیی ذکر می کند و نسب آن سید را چنین می نویسد: سیدالفاضل المرحوم القاضی به سمنان شمس الدین محمد المتخلص نصایی بن زین العابدین بن باقر بن یحیی بن السید الفاضل باقر بن زین العابدین بن حسن بن زید بن امام حسن(علیه السلام).
مرحوم علامه نسابه ضامن بن شد قم در کتاب تحفه الازهار می نویسد: علاءالدین و زین العابدین بود و به ظن قوی این بزرگواران درسمنان وفات یافته اند و بقاع موجود ازآن همین سادات بزرگوار می باشد. این امامزاده در 23 صفر سال 203 وفات یافتند.

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستان و بارگاه مجلل و زیبای امامزاده یحیی (علیه ‏السلام) در شهر سمنان، خیابان امام خمینی (رحمة الله علیه) در ‏محله اسفنجان و در منتهی الیه بازار و در گوشه جنوب غربی ‏تکیه معروف پهنه در میان گلزار شهدا واقع شده است. ایوان ‏بقعه مدفن شخیصیت های معروفی چون حجت الاسلام هراتی ‏و آیت اله فیض سرخه ای، آیت اله حاج شیخ مهدی شریفی و ‏چند تن از علمای دیگر می باشد و صحن امامزاده نیز محل ‏دفن شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی است. لازم به ذکر است که ‏بنای امامزاده حدود یکهزار سال قدمت داشته و دارای سبک ‏معماری سنتی است که در سالهای اخیر به صورت باشکوهی ‏تعمیر و کاشیکاری گردیده است. مجموعه این زیارتگاه عبارت ‏از صحنی وسیع و ایوانی رفیع و شکوهمند گنبدی بزرگ و ‏حرمی زیباست، ‏
حرم مطهر مربع شكل به ضلع 7 متر است كه در وسط ‏ضريح فلزي بسيار زيبا و ارزشمند وجود دارد كه در سال 1369 ‏به همت هيئت امناء در اصفهان ساخته و بر پايه اي از سنگ ‏مرمريت به ارتفاع 30 سانتي متر قرار گرفته است و داخل ‏ضريح نيز به صورت بسيار جالبي تزيين و رنگ آميزي شده ‏است. تزئينات تحتاني حرم منحصر به ازاره كاشيكاري آن مي ‏باشد كه از كاشي خشت هاي سفيد كه داراي گل هاي لاجوردي ‏است متشكل شده است، سطح داخل گنبد نيز داراي گچبري ‏هاي زيبايي است. در سه ضلع شمالي، جنوبي و غربي حرم ‏مطهر همزمان با تغييرات و باز پيرائي راه هاي ارتباطي جديدي ‏پيش بيني شده كه ضلع جنوبي به مسجد زنانه مرتبط شده و ‏درب ضلع شمالي آن به گلزار شهداء كه در سال 1378 به طرز ‏باشكوهي بازسازي شده ارتباط داشته و درب جديدي نيز در ‏ضلع غربي رو به قبله نصب شده و به ايوان و صحن جديد ‏‏(غربي)‏ آستانه كه در دست احداث مي باشد مرتبط مي شود
قبلاً ضریح چوبین زیبا و طراحی شده ای به طول 3/25 ‏متر و عرض 2/75 متر بر پایه ای از سنگ مرمر به ارتفاع 20 ‏سانتیمتر بر روی قبر گچی قرار داشت. گنبد پیازی شکل آن که ‏معرف معماری قرن هشتم و دوران مغول میباشد از احداث آن ‏قریب ششصد سال می گذرد. سطح داخلی گنبد نیز دارای ‏گچبری های زیبائی است. کف حرم از سنگ مرمرهایی با رگه ‏های سرخ مفروش گردیده است. از نفایس حرم، در کنده کاری ‏شده بسیار زیبایی است که از چوب ساخته شده است. گنبد ‏عظیم بقعه که بر بالای حرم بر روی چهار فیلپوش استوار ‏است، پیازی شکل با ساقه ای کوتاه می باشد. نمای خارجی ‏گنبد را با کاشی های فیروزهای پوشانده و بر گوشه کاشی میخ ‏سر پهن برای نگهداری آن نصب شده که بر زیبائی گنبد می ‏افزاید. نقوش هندسی بالای گنبد را کاشی های سفید و سیاه ‏تشکیل می دهند بر نوک گنبد یک قپه کوچک کاشیکاری و دو ‏گی مهتابی خود نمایی می کرد. ارتفاع گنبد از سطح بام 10 متر ‏ومحیط خارجی آن 27 متر می باشد. بر گردنی کوتاه گنبد سوره ‏مبارکه تبارک (الملک) به خط سفید بر زمینه لاجوردی نوشته ‏شده است. سالن بزرگ حسینیه امامزاده در طرف چپ حرم ‏واقع شده که برای برگزاری جشن ها و سوگواریهای مذهبی ‏اختصاص یافته است.
بقعه داراي گنبد عظيم و ايوان كاشيكاري شده و حرم و ‏صحن مي باشد. ارتفاع ايوان حدود 12/5 متر و به شكل زيبايي ‏در سال 1338 كاشيكاري شده است. گنبد قريب به ششصد سال ‏پيش ساخته شده و در سنه 1348 مرمت و كاشيكاري شده و ‏قدمت آن مربوط به قرن هشتم و دوران مغول است. قسمت ‏تحتاني ايوان كه داراي كاشيكاري جديدتري است شامل چهار ‏طاقنماي كاشيكاري و يك درب ورودي حرم مي باشد كه دو ‏طاقنما در سمت غرب و در طرفين درب حرم و دو طاقنماي ‏ديگر يكي در ضلع شمالي و ديگري در ضلع جنوبي ايوان برپا ‏گشته است. دو راهروي شمالي و جنوبي، ايوان را به صحن ‏مرتبط مي سازد. دو طاقنماي طرفين درب حرم، طاقنماي ‏سمت راست زيارت نامه حضرت يحيي عليه السلام و طاقنماي ‏سمت چپ دعاي اذن دخول با كاشي هاي لاجوردي رنگ مزين ‏شده است. بر طاقنماهاي جنوبي آيه شريفه الكرسي به خط زيبا ‏نوشته شده است. بالاي راهروي ورودي قسمت جنوبي سوره ‏مباركه قل هو الله به چشم مي خورد. ‏ استان سمنان ـ شهرستان سمنان ـ بخش مرکزی ـ شهر سمنان

Loading the player...