جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

آستان مقدس امامزاده موسی (علیه السلام) ـ اردستان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان مقدس امامزاده موسی (علیه السلام) ـ اردستان

Loading the player...

دانلود

به روایت معتمدین شهر از نوادگان امام موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد. در کنار امامزاده موسی (علیه السلام) خواهر مکرمه امام زاده مشهور به زینب خاتون (علیها السلام) قرار دارد.

به امامزاده موسی (علیه السلام) معروف می باشد.

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستان امامزاده موسی (علیه السلام) در شهرستان اردستان، بخش مرکزی، شهر اردستان، خیابان امام خمینی (رحمة الله علیه) واقع شده است.این بنا تا سال 1355 بصورت خشت و گل بوده که سپس در همان سال بصورت بنایی با مصالح آجر و آهن درآمده و بعد در سال 1362 ساختمان جدید آن ساخته شده است. مساحت زیربنای بقعه و شبستان زیارتگاه که به یکدیگر متصل می باشد حدود 500 متر مربع می باشد.
در داخل بقعه و قسمت شرق آن و زیر گنبد، ضریحی فلزی از جنس آلومینیم در ابعاد 2×2 روی سنگ مزار قرار گرفته است. ارتفاع گنبد دو پوش زیارتگاه از کف 15 متر می باشد. حرم امام زاده فاقد هرگونه تزئینات گچ بری، آیینه کاری و یا کاشیکاری می باشد. ساختمان امامزاده در حال حاضر دارای روضه مبارک، ضریح، دو حسینه، آب انبار، گنبد، سرویس بهداشتی می باشد.

استان اصفهان ـ شهرستان اردستان ـ بخش مرکزی ـ شهر اردستان، خیابان امام خمینی، محله بازار