جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

آستان مقدس امامزاده عبدالواحد (علیه السلام) ـ قهی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان مقدس امامزاده عبدالواحد (علیه السلام) ـ قهی

Loading the player...

آستان مقدس امامزاده عبدالواحد (علیه السلام) ـ قهی

نسب این امامزاده بزرگوار به روایت و عقیده معتمدین روستا به حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد. این مطلب در تأییدیه و شجره نامه گونه ای که حجت الاسلام فلسفی در کتابخانه آستان قدس رضوی نوشته شده چنین آمده که (حضرت امامزاده عبدالواحد در روستای قهی هرند مدفون بوده و نسب شریفش به حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد با واسطه).

به امامزاده عبدالواحد (علیه السلام) معروف می باشد.

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستان امامزاده عبدالواحد (علیه السلام) در شهرستان جلگه و جرقویه، در روستای قهی بخش جلگه واقع شده است. به روایت هیئت امناء زیارتگاه قدمت بنای مذکور به 700 سال پیش می رسد. مساحت صحن و حیاط زیارتگاه حدود 1000 متر مربع می باشد. مساحت زیر بنای بقعه و حرم نیز به 160 متر مربع می رسد. در داخل حرم ضریحی چوبین روی سنگ مزار امامزاده شریف قرار گرفته و بقعه با توجه به فرسودگی بنای آن دارای تزئینات گچ بری، کاشیکاری و آینه کاری نمی باشد. زیارتگاه دارای گنبد و گلدسته نبوده و دارای سقفی با مصالح خشت و گل می باشد.

استان اصفهان ـ شهرستان جلگه و جرقویه ـ روستای قهی.