جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

آستان مقدس امامزاده عبدالعزیز (علیه السلام) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان مقدس امامزاده عبدالعزیز (علیه السلام)

Loading the player...

دانلود

این امامزادة جلیل القدر بنا به نقلی فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) می باشد. این مطلب در دست خطی از نویسنده کتاب سادات اصفهان در بقعه موجود می باشد.

در شجره نامه شریفشان که از آستان قدس استعلام گردیده نام مبارکشان محسن الاصغر (علیه السلام) می باشد. به امامزاده عبدالعزیز (علیه السلام) معروف می باشد.

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستان امامزاده عبدالعزیز (علیه السلام) در شهرستان جلگه و جرقویه، در روستای شاه تور واقع در دهستان امامزاده عبدالعزیز (علیه السلام) بخش جلگه واقع شده است. مرمت این بنا به روایت اهالی به 1000 سال پیش رسیده که در عهد صفویه مجدداً مرمت و بازسازی شده است. مساحت این زیارتگاه هم اکنون حدود 6000 متر می رسد و چندین باب زائرسرا جهت رفاه حال زائرین در اطراف صحن ساخته شده است. گنبد زیبای کاشیکاری شده زیارتگاه از کف 24 متر ارتفاع دارد. سقاخانة زیبایی که گنبد کوچک و کاشیکاری شده دارد در وسط صحن امامزاده ساخته شده است که به زیبایی صحن افزوده است. مساحت بقعه بعلاوه رواقهای اطراف حرم 1000 متر مربع می باشد. داخل حرم و بقعه ضریحی چوبین در ابعاد 2/5 ×2 روی سنگ مزار امامزاده شریف قرار گرفته است. تزئینات داخل حرم شامل مقرنس و نقاشی بسیار زیبای اضلاع و سقف می باشد که چشم هر زائری را به خود خیره می کند.

استان اصفهان ـ شهرستان جلگه و جرقویه ـ روستای شاه تور.