جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

آستان مقدس امامزاده شاهنگر (علیه السلام) ـ نیسیان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان مقدس امامزاده شاهنگر (علیه السلام) ـ نیسیان

Loading the player...

دانلود

نسب این امام زاده بزرگوار به روایت اهالی و معتمدین روستا به حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد. این مطلب در تأیید جناب آقای فلسفی از کتابخانه آستان قدس رضوی چنین آمده است: «حقیر شیخ علی فلسفی در کتاب بیست نفر زیارتگاه جهان آورده ام که از قراین و شواهد و دلایل مورد تأیید است می توان استفاده کرد که نسب امام زاده شاهنگر به حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد».

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اِشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستان امامزاده شاهنگر (علیه السلام) در شهرستان اردستان، بخش مرکزی، روستای نیسیان واقع شده است. مساحت زیر بنای کنونی بقعه 50 متر مربع می باشد. نام امامزاده در واقع نام محله شاهنگر است که امام زاده در آنجا مدفون است و به آن نام نیز در بین اهالی مشهور می باشد. این بنا تا سال 1385 بنایی با مصالح خشت و گل بوده که با همت اهالی و نظارت اداره اوقاف اردستان تخریب و بازسازی گردیده است. داخل بقعه ضریحی روی سنگ مزار امامزاده نبود و تنها حفاظی آهنی و شیشه ای در ابعاد 2×1 و ارتفاع 1 متر روی سنگ مزار قرار گرفته است. این بقعه قابل هر گونه تزیینات هنری می باشد

استان اصفهان ـ شهرستان اردستان ـ بخش مرکزی ـ شهر اردستان ـ دهستان برزاوند ـ روستای نیسیان