جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

آستان مقدس امامزاده شاهزاده نبی (علیه السلام) ـ سیریان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان مقدس امامزاده شاهزاده نبی (علیه السلام) ـ سیریان

Loading the player...

دانلود

نسب این امامزاده بزرگوار به روایت اهالی و عقیده معتمدین روستا به حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد. این مطلب در شجره نامه و تأییدیه آقای حجت الاسلام فلسفی از آستان قدس رضوی چنین آمده است: (امامزاده نبی در روستای سیریان شهرستان اصفهان دفن گردیده و نسب شریفش به امام موسی کاظم (علیه السلام) می رسد. با واسطه). به شاهزاده نبی (علیه السلام) معروف می باشد.

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش

آستان امامزاده نبی (علیه السلام) در شهرستان جلگه و جرقویه، روستای سیریان واقع در بخش جلگه می باشد. این بنا تا تاریخ 1384 بنایی با مصالح خشت و گل بوده که به همت اهالی و هیئت خیرین و اداره اوقاف بنای قدیم تخریب و بنای جدید جایگزین آن گردیده است. در حال حاضر گنبد دو پوش زیارتگاه تنها روی 4 پایه و ستون که ارتفاع آن از کف 22 متر، ساخته شده است. در طرح بنای جدید این زیارتگاه دارای 400 متر زیر بنا خواهد گردید که شامل حرم بعلاوه شبستان و رواقهای اطراف آن خواهد شد. همچنین ضریحی فلزی روی سنگ مزار قرار خواهد گرفت. مردم اهالی به این امامزاده بزرگوار احترام و ارادت فراوان قائل می باشند.

استان اصفهان ـ شهرستان جلگه و جرقویه ـ روستای سیریان.