جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

آستان مقدس امامزاده شاهزاده خالد (علیه السلام) ـ تلک آباد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان مقدس امامزاده شاهزاده خالد (علیه السلام) ـ تلک آباد

Loading the player...

دانلود

آستان مقدس امامزاده شاهزاده خالد (علیه السلام) ـ تلک آباد در کتاب انصاب که در کتابخانه حضرت امام رضا (علیه السلام) موجود است امام زاده نو که ابتدای محل دشت زواره واقع شده چنین معرفی می گردد. علی بن عون بن موسی بن جعفر (علیه السلام) معرف به بعلی در ولایت زواره شهید گردید. دیگر برادر این امامزاده بنام خالد بن عون بن موسی بن جعفر (علیه السلام)، در نزدیک تلک آباد مدفون و معروف به شاهمراد است. السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اِشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستان امامزاده شاهزاده خالد (علیه السلام) در شهرستان اردستان، بخش زواره، شهر زواره، دهستان سفلی، روستای تلک آباد واقع شده است.این زیارتگاه تا سال 1375 بقعه ای با مصالح خشت و گل بوده که با همت هییت امناء و همکاری اداره اوقاف اردستان، تخریب و بنای جدید جایگزین آن گشته است. این بنا هم اکنون دارای گنبدی دوپوش به ارتفاع 36 متر از کف می باشد. مساحت زیر بنایی حرم به اضافه رواقهایش 2000 متر مربع می باشد. و مساحت صحن زیارتگاه امامزاده شاه مراد(علیه السلام) بالغ حدود 5 هکتار می باشد. همچنین دو گلدسته به ارتفاع 60 متر از کف در دو طرف گنبد در حال ساخت می باشد. در داخل حرم ضریحی فلزی در ابعاد 2/5×1/5 روی سنگ قرار گرفته و تزیینات داخل بقعه شامل کاشیکاری زیبای دور گنبد و پنجره های آن می باشد که در آینده کاشیکاری، آیینه کاری و گچ بری و مقرنس کاری خواهد گردید.

استان اصفهان ـ شهرستان اردستان ـ بخش زواره ـ شهر زواره ـ دهستان سفلی ـ روستای تلک آباد