جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

آستان مقدس امامزاده حیدر (علیه السلام) ـ هرند - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان مقدس امامزاده حیدر (علیه السلام) ـ هرند

Loading the player...

دانلود

این امامزاده بزرگوار به روایت معتمدین شهر نسب شریفشان به حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام) می رسد. به شاهزاده حیدر (علیه السلام) معروف می باشد.

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستان امامزاده حیدر (علیه السلام) در شهرستان جلگه و جرقویه، شهر هرند واقع شده است. این ساختمان دارای قدمتی 800 ساله بوده که به مرور قسمت جلوی آن ساخته و به حرم قدیمی وصل گردیده است. مساحت زیر بنای کنونی حرم بعلاوه مسجد حضرت ابوالفضل (علیه السلام) 1500 متر مربع می باشد. در داخل حرم ضریحی چوبی و مشبک روی سنگ مزار امامزاده شریف قرار دارد و حرم فاقد تزئینات گچ بری، آینه کاری و کاشیکاری می باشد. مساحت صحن و حیاط زیارتگاه 500 متر مربع بوده و زیارتگاه فاقد گنبد و گلدسته می باشد. در آستانه ورودی حرم کاشیکاری زیبایی است که زیارتنامه امامزاده بزرگوار بر آن کاشیکاری شده است. در داخل حرم سنگ مزاری است که روی آن تاریخ 707 هـ. ق نگاشته شده که به قدمت تاریخی بنا می افزاید.

استان اصفهان ـ شهرستان جلگه و جرقویه ـ شهر هرند.