جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

آستان مقدس امامزاده اسحاق (علیه السلام) ـ هرند - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان مقدس امامزاده اسحاق (علیه السلام) ـ هرند

Loading the player...

دانلود

نسب این امامزاده عظیم الشأن به حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد. به امامزاده اسحاق (علیه السلام) معروف می باشد.

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

امامزاده اسحاق (علیه السلام) در شهرستان جلگه و جرقویه، شهر هرند واقع شده است. بر سر در کاشیکاری ورودی امامزاده چنین نوشته شده است که:

«در کتاب تاریخ سلطانی ایت الله استر آبادی آمده است که حضرت اسحق بن عباس بن اسحق بن موسی بن جعفر در زمان منصور بن معاویه از جانب مقتدر بالله عباسی در سال 354 هـ. ش در این مکان به دست عمال منصور به شهادت رسیده است.»
این بنا قدمتی تاریخی و حدود 1100 ساله داشته به تدریج قسمت دیگر آن ساخته و به زیارتگاه اضافه شده است و در اطراف صحن جهت رفاه حال زائرین 11 باب زائرسرا ساخته شده است. گنبدی کاشیکاری شده زیبای زیارتگاه از کف 24 متر ارتفاع دارد که کاشیکاری آن مرمت و بازسازی شده است. در قسمت قدیمی زیارتگاه سنگ قبری که تاریخ آن به ثمان عشره و الف و تاریخ 710 هـ. ق است به قدمت بنا افزوده است. زیر بنای مساحت حرم بعلاوه شبستان و رواقها و ایوانهای آن کلاً حدود 3000 متر مربع می باشد. داخل حرم ضریحی فلزی در ابعاد 3×2 روی سنگ مزار امامزادة بزرگوار قرار گرفته است. تزئینات داخل حرم گچ بری و مقرنس زیبای سقف آن است که چشم هر زائری را به خود خیره می کند. موزه امامزاده در قسمت ضلع غربی صحن به مساخت 200 متر قرار گرفته در آن اشیاء و اجناس قدیمی متعلق به موقوفات و بقاع متبرکه از جمله امامزاده اسحاق (علیه السلام) می باشد.

استان اصفهان ـ شهرستان جلگه و جرقویه ـ شهر هرند.