جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

آستان مقدس امامزاده ابراهیم (علیه السلام) ـ خویا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان مقدس امامزاده ابراهیم (علیه السلام) ـ خویا

Loading the player...

دانلود

نسب این امامزاده جلیل القدر به روایت اهالی و معتمدین به حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد. این مطلب در تأییدیه آقای حجت الاسلام فلسفی از کتابخانه آستان قدس رضوی چنین آمده است که: «حقیر علی فلسفی از شواهدی می توان گفت که امامزاده ابراهیم مدفون در خویا نسب شریفش به حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد با واسطه».

به امامزاده ابراهیم (علیه السلام) معروف می باشد

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش

آستان امامزاده ابراهیم (علیه السلام) در شهرستان جلگه و جرقویه، آبادی خویا واقع در بخش جلگه واقع شده است. این زیارتگاه دارای صحنی به مساحت 20000 متر است که شامل زمینهای اطراف زیارتگاه است. مساحت زیر بنای بقعه بعلاوه سالن و رواقهای امامزاده 3000 متر می باشد. داخل حرم ضریحی فلزی در ابعاد 2×1 روی سنگ مزار امامزاده شریف قرار دارد. این بنا تا سال 1340 بقعه ای با مصالح خشت و گل بود که به همت اهالی و خیرین بنای جدید آن ساخته شده است. گنبد دوپوش زیارتگاه از کف 24 متر ارتفاع دارد. تزئینات داخل حرم فاقد گچ بری، آینه کاری و کاشیکاری می باشد. در طرح توسعه حرم و زیارتگاه، گنبد و بقعه حرم بازسازی خواهد گردید و طرح جامع آن در حال تهیه می باشد که کلیة امکانات رفاهی از جمله زائرسرا و سرویس بهداشتی، آشپزخانه، پارکینگ و مجموعة فرهنگی و مسجد احداث خواهد گردید.

استان اصفهان ـ شهرستان جلگه و جرقویه ـ بخش جلگه ـ روستای شاتورـ آبادی خویا