جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

آستان امامزادگان سه بزرگوار (علیهم السلام) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان امامزادگان سه بزرگوار (علیهم السلام)

Loading the player...

دانلود

نسب شریفشان با واسطه به حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد.

نام امامزادگان شریف عبدالله، رقيه و فاطمه (علیهم السلام) مي باشند. اين سه بزرگوار به روايت اهالي و همچنين شجره نامه و تأييديه حجت الاسلام فلسفي از كتابخانه آستان قدس رضوي اين چنين آمده است: «حقير شيخ علي فلسفي در كتاب بيست هزار زيارتگاه جهان جلد بيست و ششم صفحه 167 آورده ام امامزاده عبدالله و بي بي رقيه و بي بي فاطمه در قريه كلهرود دفن شده اند.»

اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوده اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.

 

 آستان امامزادگان سه بزرگوار (علیهم السلام) در شهرستان شاهین شهر و میمه، بخش مرکزی، مورچه خورت، روستای کلهرود واقع شده است. مساحت بقعه و حرم فعلی زیارتگاه 200 متر مربع می باشد. اين زيارتگاه تا سال 1373 بنايي با مصالح خشت و گل بوده كه به همت هئيت امناء و خيرين و نظارت اداره اوقاف شهرستان بناي جديد جايگزين آن شده است. داخل حرم هنوز ضريحي بر روي مزار امامزداگان شريف قرار نداشته و تنها پايين ديوارها سراميك و بالاي آن تا سقف سفيدكاري شده است. اين بنا داراي برق نبوده و در آينده، حرم و بقعه كاشيكاري و آينه كاري خواهد گرديد. همچنين گنبد دو پوش زيارتگاه كه ارتفاع از كف 24 متر را  دارد نيز در آينده كاشيكاري خواهد گرديد.

 

استان اصفهان ـ شهرستان شاهین شهر و میمه ـ بخش مرکزی ـ مورچه خورت ـ روستای کلهرود.