جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

آستان امامزادگان احمد و ابراهیم و عبدالله (علیهم السلام) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان امامزادگان احمد و ابراهیم و عبدالله (علیهم السلام)

Loading the player...

دانلود

برخی شخصیت های مدفون در این بقعه را ازنوادگان امام هفتم (علیه السلام) می دانند وعده ای دیگر نیز آنان را عبدالله بن احمد و ابراهیم از نوادگان امام سجاد (علیه السلام) می دانند که ظاهراً قول اخیر از استناد بیشتری برخوردار است.

معروف به امامزادگان احمد، ابراهیم و عبدالله (علیهم السلام) می باشند.

 

اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوده اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.

آستان امامزادگان احمد و ابراهیم و عبدالله (علیهم السلام) در میدان امام خمینی شهر افوس، از توابع شهرستان فریدن واقع شده است. بنای ساختمان آن هشت ضلعی و ابعاد هر ضلع حدود چهار متر و در دو طبقه که مجموعاً 250 متر زیربنا دارد. چهار ستون جهت برقراری  گنبدخانه در وسط بقعه تعبیه شده است که در طبقه اول در میان این ستون ها ضریح آهنی امامزادگان قرار دارد که اندازه آن  2×1/30 سانتی متر می باشد. بر فراز بقعه، گنبدی شلجمی به ارتفاع حدود 2/5 متر نصب است که فاقد تزیینات می باشد.

استان اصفهان ـ شهرستان فریدن ـ شهر افوس.