آستان امامزاده محمد هلال ابن علی

امامزاده محمد هلال فرزند امام اول شیعیان علی بن ابیطالب در آخر ماه شعبان و شب اول ماه رمضان سال ۱۴ هجری در مدینه متولد گردید.
علی برای ادای نماز مغرب به مسجد رفته بود که قنبر، غلام او، خبر ولادت این نوزاد را به علی داد. او با شنیدن این خبر خوشحال گردید و برای ادای شکر این نعمت، به آسمان نگاه کرد چون چشمش به هلال ماه رمضان افتاد فرمود:
این نوزاد رویش چون ماه است.
به همین مناسبت او را «محمد هلال» نام گذاشت و از آن پس بود که به «هلال علی» شهرت یافت. مادر محمد هلال امامه بنت زینب، نوه پیامبر، محمد می‌باشد که پس از کشته شدن فاطمه بنابر وصیت او، علی وی را برای سرپرستی فرزندانش به عقد خود در آورد.[نیازمند منبع] بنابر این هلال ازطرف پدر فرزند بلافصل علی و از سوی مادر با دو واسطه به محمد انتساب دارد. و آرامگاه وی در شهر آران و بیدگل پذیرای مشتاقان است
امام‌زاده هلال بن على، كاشان این بقعه بین راه آران و بیدگل، در ۱۲ کیلومترى کاشان واقع شده است که مربوط به دورهٔ‌ صفوى است که داراى گنبد با دو گلدستهٔ مزین به کاشى‌هاى الوان زیبا، صحن‌هاى شمالى و جنوبى وسیع، ایوان‌هاى مرتفع، صفه، غرفه‌هاى متعدد، حوضخانه، سرداب و بادگیرهاى قدیمى است. یكی از بقاع متبركه در منطقه آران و بیدگل، آستانه محمد هلال از فرزندان علی بن ابیطالب است. این بقعه در شمال غرب آران قرار گرفته و نزدیكترین بنای تاریخی به این آستان مسجد قاضی است. مدفن امامزاده محمد هلال بن علی بن ابیطالب كه مطاب اهالی كاشان و توابع است، در آران دو فرسنگی كاشان قرار دارد، صحنی وسیع و گنبد و بارگاههای رفیع در اطراف و حجره‎ها و اتاقهایی عدیده بنا شده و دارای دو مسجد با حوضی بیضی شكل است اصل بناى کنونى، از دورهٔ‌ صفوى است که بعدها چندین بار تجدیدبنا و مرمت گشته و با نقاشى‌هاى آب‌رنگ تزئین یافته است. در ایوان صحن شمالى و بالاى درِ ورودى حرم‌ امام‌زاده، سنگ‌نبشتهٔ مرمرى با ۱۱ بیت به تاریخ ۹۵۳ هـ.ق ثبت شده است. بر درِ چوبى ورودى بقعهٔ‌ ایوان صحن شمالى، ‌ عبارت «در عهد دولت پادشاه جمجاه ناصرالدین‌شاه قاجار، وقف نمود این در را نواب کامیاب محمد زمان میرزاى قاجار به روضهٔ متبرکهٔ امام‌زاده واجب‌التعظیم محمد هلال بن على فى شهر ذیحجهٔ سنهٔ ۱۲۶۵» و روى دماغهٔ آن، عبارت «عمل استاد باقر ولد استاد حسین» نقر شده است. داخل حرم و ایوان و صحن‌هاى این امام‌زاده، گروهى از علما و بزرگان قریهٔ آران مدفون شده‌اند که روى قبر هر یک سنگ‌قبرى تاریخى قرار دارد. جناب محمد هلال ، فرزند امام علی (ع) در آخر ماه شعبان و شب اول ماه مبارک رمضان سال 14 هجری در مدینه منوره متولد گردید امیرالمؤمنین (ع) برای ادای نماز مغرب به مسجد رفته بود که قنبر، غلام آن حضرت ، خبر ولادت این نوزاد را به مولایش داد. حضرت با شنیدن این خبر خوشحال گردید و برای ادای شکر این نعمت ، به آسمان نگاه کرد چون چشمش به هلال ماه رمضان افتاد فرمود:«هذا هلال وجهه »این نوزاد رویش چون ماه است به همین مناسبت او را «محمد هلال » نام گذاشت و از آن پس بود که به «هلال علی» شهرت یافت. مادر محمد هلال «امامه» دختر زینب ، فرزند رسول خدا (ص) می باشد که پس از شهادت حضرت فاطمه (س) بنا بر وصیت ایشان ، حضرت امیرالمؤمنین (ع) وی را برای سرپرستی فرزندانش به عقد خود در آورد. بنابر این هلال ازطرف پدر فرزند بلافصل امیرالمؤمنین علی (ع) و از سوی مادر با دو واسطه به رسول خدا (ص) انتساب دارد گفته مى‌شود که محمد هلال، همان محمد اوسط است که در کتب تاریخى از او به نام محمد ماه‌روى یاد شده است؛ ولى شیخ مفید در بین اولاد على (ع) از فرزندى به نام محمد هلال نام نبرده است.

زيارتگاه هاي استان اصفهان - اماکن متبرکه  استان اصفهان –- اماکن زيارتي ايران- اماکن زيارتي کاشان - اماکن مذهبي  آران وبیدگل   - زيارتگاه هاي تاريخي ايران- زيارتگاه هاي تاريخي کاشان - زيارتگاه هاي قديمي ايران- بقاع متبرکه ايران- بقاع متبرکه کاشان - آستان امامزاده محمد هلال ابن علی