جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

آستان امامزاده قاسم (علیه السلام) شاهین شهر و میمه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان امامزاده قاسم (علیه السلام) شاهین شهر و میمه

نسب این امامزاده جلیل القدر به گفته اهالی و معتمدین شهر به حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد.

به امامزاده قاسم (علیه السلام) معروف می باشند.

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستان امامزاده قاسم (علیه السلام) در شهرستان شاهین شهر و میمه، بخش مرکزی، مورچه خورت واقع شده است. مساحت این زیارتگاه حدود 20000 متر مربع می باشد. اين بنای با عظمت و زيبا در سال 1372 به همت هيئت امناء و چندين خیر ساخته شده و جايگزين بناي قديم آن كه بقعه اي با مصالح خشت و گل بوده؛ شده است. همچنين تعداد 40 باب زائرسرا جهت رفاه حال زائرين در گوشه شمالي صحن زيارتگاه ساخته شده است. گنبد درپوش امامزاده از كف 36 متر ارتفاع داشته و دو منار در اطراف گنبد به ارتفاع 45 متر قرار گرفته است. در داخل بقعه و حرم ضريحي فلزي در ابعاد 4×3 روي سنگ مزار امامزاده قرار دارد و تزئينات داخل حرم شامل كاشيكاري مقرنس بوده كه چشم هر زائري را به خود خيره مي كند. مساحت بقعه و حرم زيارتگاه امامزاده قاسم (عليه السلام) حدود 1200 متر مربع مي باشد. در داخل حرم بر روي دور تا دور ديوارهاي آن سُوَر و آيات قرآن كريم و احاديثي از ائمه اطهار (علیهم السلام) نوشته و كاشيكاري شده است.

استان اصفهان ـ شهرستان شاهین شهر و میمه ـ بخش مرکزی ـ مورچه خورت