جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

آستان امامزاده زین العابدین (علیه السلام) شاهین شهر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان امامزاده زین العابدین (علیه السلام) شاهین شهر

Loading the player...

دانلود

نسب این امامزاده بزرگوار به روایت اهالی و معتمدین روستا به حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) «زین العابدین بن احمد بن موسی بن جعفر (علیه السلام)» می رسد. 

به امامزاده زین العابدین (علیه السلام) معروف می باشد.

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستان امامزاده زین العابدین (علیه السلام) در شهرستان شاهین شهر و میمه، بخش مرکزی، مورچه خورت واقع شده است. زیربناي بقعه و حرم به اضافه اتاقهاي مجاور آن به حدود 200 متر می رسد. ساختمان این بنا قدیمی بوده که قدمتی حدود 400 ساله دارد. گنبد قدیمی امامزاده همچنان بر روي بقعه به ارتفاع 12 متر از کف قرار گرفته است. این زیارتگاه با توجه به موقعیت جغرافیایی اش فاقد برق و امکانات اولیه بوده و توسط جاده اي خاکی به طول 7 کیلومتر به روستاي بیدمشک متصل می باشد. در داخل بقعه و حرم ضریح یا حفاظی چوبین در ابعاد 5/2×5/2 روي سنگ مزار امامزاده قرار گرفته است. در داخل حرم و دیوارهاي بقعه سُوَر قرآن کریم و همچنین احادیث ائمه اطهار (علیهم السلام) کاشیکاري شده است.

استان اصفهان ـ شهرستان شاهین شهر و میمه ـ بخش مرکزی ـ مورچه خورت.