جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

آستان امامزاده اسحاق (علیه السلام)-اردستان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان امامزاده اسحاق (علیه السلام)-اردستان

Loading the player...

دانلود

نسب این امام زاده جلیل القدر به روایت معتمدین روستا به حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد.

به امامزاده اسحاق (علیه السلام) معروف می باشد.

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستان امامزاده اسحاق (علیه السلام) در فاصله 39 کیلومتر اردستان و 150 کیلومتری اصفهان واقع در روستای خوش آباد  موغار و در دل صحرا، واقع شده است. این بنا تا سال 1361 بقیه ای با مصالح خشت و گل بوده که به همت هیئت امناء و خیرین و اداره اوقاف شهرستان اردستان تخریب، و بنای جدید جایگزین آن شده است. مساحت صحن کنونی امامزاده اسحاق(علیه السلام) زیارتگاه 3000 متر مساحت زیربنای بقعه به اضافه رواقهایش 700 متر مربع می باشد که رواقهای آن در حال توسعه می باشد.
همچنین گنبدی درپوش به ارتفاع 22 متر از کف روی بقعه قرار داشته و دو گلدسته هر کدام به ارتفاع 22 متر هم طراز گنبد در طرفین آن واقع گردیده است. در داخل حرم ضریحی فلزی به ابعاد 2×3 متر روی سنگ قرار امام زاده شریف قرار دارد. تزئینات داخل حرم شامل آیینه های زیبا و هنرمندانه است که از دیوارهای اطراف تا زیر گنبد ادامه دارد

استان اصفهان ـ شهرستان اردستان ـ بخش مرکزی ـ شهر اردستان ـ روستای خوش آباد موغار