جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

آستانه مقدسه امامزاده رابعه خاتون (علیها السلام) ـ اشترجان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستانه مقدسه امامزاده رابعه خاتون (علیها السلام) ـ اشترجان

Loading the player...

دانلود

شجره نامه اين امامزاده به خط و تأييديه حجه الاسلام فلسفي و مركز آستان قدس رضوي اين مطلب را چنين اشاره مي نمايد: «مزار بي بي رابعه خاتون در روستاي اشترجان واقع شده و نسب شريفش به حضرت موسي ابن جعفر(عليه السلام) مي رسد.»

اَلسَّلامُ عَلَیکِ اَیّتُهَا السَّیِّدَةُ الزَّکیَّةُ، اَلطّاهِرَةُ الوَلِیَّةُ، و الدّاعِیَةُ الحفِیَّةُ، اَشهَدُ اَنَّکِ قُلتِ حَقّاً، وَ نَطَقتِ حَقاً وَ صِدقاً، وَ دَعَوتِ اِلی مَولایَ وَ مَولاکِ، عَلانِیَةً وَ سِرّاً، فازَ مُتَّبِعُکِ، وَ نَجا مُصَدِّقُکِ، وَ خابَ وَ خَسِرَ مُکَذِّبُکِ، و المُتَخَلِّفُ عَنکِ، اِشهَدی لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مِنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکِ وَ طاعَتِکِ، وَ تَصدیقِکِ وَ اتِّباعِکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ یا سَیِّدَتی وَ ابنَةَ سَیِّدی. اَنتِ بابُ اللهِ المُوتی مِنهُ، وَ المَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکِ زائِراً، وَ حاجاتی لَکِ مُستَودِعَةً، وَ ها اَنَا ذا اَستَودِعُکِ دینی وَ اَمانَتی، وَ خَواتیمَ عَمَلی، وَ جَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَ السَّلامُ عَلَیکِ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای سرور پاک و پاکیزه و ولی من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان به سوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من به وسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای سرور من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستانه امامزاده رابعه خاتون (علیها السلام) در شهرستان فلاورجان، شهر بهاران، محله اشترجان واقع شده است. مساحت کل بقعه حدود 600 متر مربع با زیربناء تقریبی 200 متر مربع می باشد. دارای فضای سبزی که با همکاری شهرداری و شورای شهر به مساحت 2000 متر مربع جهت رفاه حال زائرین بنا گردیده است؛ می باشد. مصالح بنايي قديمي اين بقعه از خشت و گل بوده كه حدود 20 سال پيش تخريب و با كمك اهالي محل و هيئت امناء و اداره اوقاف شهرستان فلاورجان بازسازي گرديده است .ضريح آهني 3×2 روي مزار داخل بقعه نصب گرديده است. در كنار اين امامزاده بزرگوار مردم و اهالي براي پختن نذورات خود از جمله آش و كاچي به زيارت مكان مورد نظر آمده و با خلوص نيت و پاكي دل به اداي نذورات خود و خواندن ادعيه مشغول مي شوند. به روايت ديگر: روي ديوارها را اندود كاهگلي به ضخامت چهار سانتي‏متر و روي آن را اندود گچي به ضخامت يك سانتي‏متر پوشانيده است. اين بنا از نظر مصالح ساختماني و تزئينات به مسجد جامع اشترجان شباهت دارد. ديوارهاي امامزاده و اتاق گنبد مسجد از خشت ساخته شده است. در امامزاده تزئينات چند رگه گچي محدود به فرورفتگي ديوار و محراب است در حالي كه در مسجد تزئينات چندرنگي مزبور سراسر صفحه اتاق گنبد را فرا گرفته است. كتيبه‏ هاي موجود نشان مي‏ دهد كه ساختمان امامزاده، هفت سال قبل از مسجد تكميل شده است. تا چندي قبل اتاق گنبد به دليل نداشتن سقف در معرض عوامل مخرّب جوّي بود تا اينكه نسبت به تعمير آن اقدام شد. قسمت خارجي ديواره محراب با آجر روكشي گشت و زواياي اتاق و نقاط وسط ديوارهاي شرقي و غربي با جرزهاي آجري كه سقف جديد را نگاه داشته، پر شد.

استان اصفهان ـ شهرستان فلاورجان ـ شهر بهاران ـ محله اشترجان.