آستانه مقدسه امامزاده بی بی فاطمه (علیها السلام) ـ محمدیه

آستانه مقدسه امامزاده بی بی فاطمه (علیها السلام) ـ محمدیه

نسب این امامزاده بنا به شجره نامه موجود در امامزاده و همچنین عقیدة اهالی به حضرت موسی الکاظم (علیه السلام) می رسد.

به امامزاده بی بی فاطمه (علیها السلام) معروف می باشد.

اَلسَّلامُ عَلَیکِ اَیّتُهَا السَّیِّدَةُ الزَّکیَّةُ، اَلطّاهِرَةُ الوَلِیَّةُ، و الدّاعِیَةُ الحفِیَّةُ، اَشهَدُ اَنَّکِ قُلتِ حَقّاً، وَ نَطَقتِ حَقاً وَ صِدقاً، وَ دَعَوتِ اِلی مَولایَ وَ مَولاکِ، عَلانِیَةً وَ سِرّاً، فازَ مُتَّبِعُکِ، وَ نَجا مُصَدِّقُکِ، وَ خابَ وَ خَسِرَ مُکَذِّبُکِ، و المُتَخَلِّفُ عَنکِ، اِشهَدی لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مِنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکِ وَ طاعَتِکِ، وَ تَصدیقِکِ وَ اتِّباعِکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ یا سَیِّدَتی وَ ابنَةَ سَیِّدی. اَنتِ بابُ اللهِ المُوتی مِنهُ، وَ المَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکِ زائِراً، وَ حاجاتی لَکِ مُستَودِعَةً، وَ ها اَنَا ذا اَستَودِعُکِ دینی وَ اَمانَتی، وَ خَواتیمَ عَمَلی، وَ جَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَ السَّلامُ عَلَیکِ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای سرور پاک و پاکیزه و ولی من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان به سوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من به وسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای سرور من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستانه امامزاده بی بی فاطمه (علیها السلام) در شهرستان تیران وکرون، بخش کرون، روستای محمدیه واقع شده است. مساحت کل این امامزاده حدود 5000 متر مربع می باشد که دارای سرویس بهداشتی و همچنین آشپزخانه می باشد. گنبد کاشیکاري شده زیبایی به ارتفاع 12 متر از کف روي بقعه قرار گرفته و بقیه ساختمان امامزاده بی بی فاطمه (علیها السلام) که شامل دو شبستان زنانه و مردانه به مساحت هر کدام 200 متر می باشد. قدمت گنبد قدیمی امامزاده به دوران صفویه بر می گردد و کاشیکاري آن چندین مرتبه مرمت و بازسازي شده است. ضریح فلزي امامزاده از 50 سال پیش روي سنگ قبر به جاي ضریح چوبین قدیمی نصب گردیده است. مردم نسبت به این امامزاده احترام و اعتقاد خاص داشته و دارند.

استان اصفهان ـ شهرستان تیران وکرون ـ بخش کرون ـ روستای محمدیه.

Loading the player...