آستانه امامزاده معصومه خاتون (علیها السلام)

این امامزاده شریفه طبق عقیده مردم و شجره نامه ای که به تنظیم محمد مهدی فقیه محمدی و مرکز تحقیق و تنظیم مؤسسه دائره المعارف بقاع متبرکه موجود است نسبش به حضرت امام سجاد (علیه السلام) می رسد. به امامزاده دوازده امام (علیها السلام) معروف می باشد.

 

اَلسَّلامُ عَلَیکِ اَیّتُهَا السَّیِّدَةُ الزَّکیَّةُ، اَلطّاهِرَةُ الوَلِیَّةُ، و الدّاعِیَةُ الحفِیَّةُ، اَشهَدُ اَنَّکِ قُلتِ حَقّاً، وَ نَطَقتِ حَقاً وَ صِدقاً، وَ دَعَوتِ اِلی مَولایَ وَ مَولاکِ، عَلانِیَةً وَ سِرّاً، فازَ مُتَّبِعُکِ، وَ نَجا مُصَدِّقُکِ، وَ خابَ وَ خَسِرَ مُکَذِّبُکِ، و المُتَخَلِّفُ عَنکِ، اِشهَدی لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مِنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکِ وَ طاعَتِکِ، وَ تَصدیقِکِ وَ اتِّباعِکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ یا سَیِّدَتی وَ ابنَةَ سَیِّدی. اَنتِ بابُ اللهِ المُوتی مِنهُ، وَ المَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکِ زائِراً، وَ حاجاتی لَکِ مُستَودِعَةً، وَ ها اَنَا ذا اَستَودِعُکِ دینی وَ اَمانَتی، وَ خَواتیمَ عَمَلی، وَ جَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَ السَّلامُ عَلَیکِ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای سرور پاک و پاکیزه و ولی من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان به سوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من به وسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای سرور من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستانه امامزاده معصومه خاتون (علیها السلام) در شهرستان سمیرم، شهر ونک واقع شده است. این بقعه در قدیم به صورت بنایی خشت و گل بوده و در سال 1356 با همت اهالی و خیرین، مرحله اول بازسازی و تخریب بنای قدیم آغاز و ادامه یافت و سپس در سال 1375 مرحله دوم بازسازی و با همت خیرین و هیئت امناء و شهرداری ونک ساخته شده است.

ضریحی فلزی از جنس آهن در ابعاد 3×2 روی سنگ مزار در داخل حرم امامزادة شریفه نصب گردیده است.
مساحت کل صحن امامزاده 5000 متر مربع بوده و مساحت زیر بنای خود بقعه 200 متر مربع می باشد. گنبدی کوچک که ارتفاع آن از کف به 14 متر می رسد روی بقعه قرار گرفته و درختان چنار و تاک و ون دور تا دور بقعه و صحن به چشم می خورد.
تعداد 100 شهید بزرگوار دفاع مقدس و جنگ تحمیلی یکی دیگر از فضای امامزاده بوده که در صحن پایین امامزاده قرار دارد.
داخل شبستان و در مجاورت حرم امامزاده چشمة آبی است که مختص و ویژگی های این مکان بوده.

 

استان اصفهان ـ شهرستان سمیرم ـ بخش مرکزی ـ شهر ونک. (34 کیلومتری شهرستان سمیرم، 2 کیلومتری شهر ونک)

Loading the player...