جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

استاد اکبر خبوشانی هنرمند صنعت چوب - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

استاد اکبر خبوشانی هنرمند صنعت چوب

استاد اکبر خبوشانی نماینده واقعی هنر ایران دوران اسلامی است .

استاد اکبر خبوشانی یک هنرمند واقعی است

معاون صنایع دستی کشور در آئین پاسداشت نیم قرن فعالیت های هنری استاد اکبر خبوشانی در اصفهان، اعلام کرد: استاد خبوشانی نماینده واقعی هنر ایران دوران اسلامی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان مراسم سپاسداری استاد اکبر خبوشانی به پاس نیم قرن تلاش برای احیای مکتب درودگری اصفهان و  تأکید بر اهمیت کارگاه درودگری موزه محله علی قلی آقا در محل سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی شهر داری اصفهان برگزار گردید.

در این مراسم که با حضور دکتر نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور، امینی ریاست شورای اسلامی شهر اصفهان،  جمالی نژاد شهردار و دهقانی معاون صنایع دستی میراث فرهنگی اصفهان برگزار شد به بررسی ابعاد شخصیتی و هنری استاد اکبر خبوشانی پرداخته شد.

دکتر نامور مطلق در این مراسم عنوان کرد: استاد اکبر خبوشانی هنرمندی وارسته و تأثیرگذار در مکتب درودگری اصفهان طی نیم قرن فعالیت خود در این رشته است.

وی در ادامه با اشاره به ریشه باستانی کلمه هنر که به معنی انسان نیک است، گفت: هنر مرادف معانی مهمی چون اخلاق و معنویت است و هنرمند پس از طی مراحل مختلف فنی و علمی کار خود به درجات عالیه اخلاقی و مهنوی دست پیدا می کند و استاد خبوشانی هم در زمینه هنر درودگری و هم در صفای باطن سرآمد است.

دکتر نامور مطلق در ادامه سخنانش به این موضوع اشاره کرد که بالاترین حد اثبات یک اثر به عنوان اثر هنری این است که دلنشین باشد و آثار استاد خبوشانی از این قاعده مستثنی نیست.

وی عنوان کرد با وجود تمامی خصوصیات هنری و شخصیتی استاد خبوشانی، بالاترین هنر ایشان این است که پدر یک شهید است و بزرگترین اثر هنری ایشان فرزند شهید ایشان است.

گفتنی است در پایان این مراسم با حضور معاون صنایع دستی کشور بیش از 50 سال فعالیت های هنری استاد اکبر خبوشانی تجلیل به عمل آمد.

 حاج اقا اکبر خبوشانی یکی از هنرمندان صنعت چوب در اصفهان است. او تمام مهارت خود را از کودکی نزد عمویش آموخته و تمام کارهایش در خدمت به ائمه اطهار است. حاج اکبر کلید موفقیتش را در اخلاق خوب و دوستی با مردم می‌داند، ولی جدا از رفتار نیک، سرپنجه طلایی استاد، کارش را جهانی کرده، طوریکه امروزه از کشورهای مختلف اسلامی سفارش درب، ضریح و منبر برای مساجد به استاد پیر چوب داده می‌شود.

او از سن هفت سالگی بر دکان عمو رضایش نجاری یاد گرفته است و اکنون پس از گذشت 70 سال هنوز از کار دست نکشیده و خالصانه به تربیت شاگردان می‌پردازد.

از اثار برجسته استاد می‌توان  درب، ضریح و منبر حرم مطهر امام رضا(ع) و درب حرم حضرت ابالفضل(ع) در کربلا را نام برد. البته هنگامی که از او می‌خواهم آنها را نام ببرد می‌گوید که تعدادشان از شمارش خارج است و هیچگاه نمی‌تواند عدد مشخصی بدهد. این موضوع درباره شاگردانش هم صدق می‌کند.

شهرت حاجی اکبر تنها برای هنرش نیست. او در امور خیر همیشه پیشگام بوده و تا کنون حسینیه امام جعفر صادق(ع)، کمپ ترک اعتیاد شهید خبوشانی که به یاد فرزند شهیدش به همت اوساخته شده وهمچنین بیمارستان دولت آباد را پایه‌گذاری کرده است . حاج اکبر خبوشانی زندگی ساده‌ای دارد و اعتقادش این است که باید به دور از تجملات زندگی کرد. وقتی نیازمندی به کمک احتیاج دارد روا نیست که انسان مال اندوزی کند چرا که از نظر او زندگی بسیار زود گذراست و باید برای زندگی دوم آماده شد.