جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

استاد ابراهیم کریمی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

استاد ابراهیم کریمی

Loading the player...


ابراهیم کریمی هسنیجه نمایش نامه نویس، مدرس، پژوهشگر، ادیب، بازیگر و کارگردان تئاتر و تلویزیون ایران در نوزدهم اردیبهشت سال 1335 در هسنیجه از توابع نجف آباد اصفهان چشم به جهان گشود
و در هجدهم آذرماه 1387 در پنجاه و شش سالگی در اصفهان دیده از جهان فروبست.
دوره كودكي خود را همراه با پدر در اين روستا سپري كرد، اما به دليل خشكسالي به اصفهان نقل مكان كرده و همراه پدر خويش در موسسه بزرگ علمي 14 معصوم (معروف به احمديه) مشعول به كار شد.
پس از گذراندن دوره ابتدايي و راهنمايي در سال 1348 در دبيرستان احمديه وابسته به موسسه احمديه مشغول به تحصيل شد و در سال 1354 پس از فارغ‌التحصيلي وارد مدرسه عالي تلويزيون (دانشكده صدا و سيما) در رشته «كارگرداني فني ـ سوئيچينگ» شد، در همان سال به دليل اجراي يك اثر هنري توسط رژيم ستمشاهي طاغوت به دو سال محروميت از تحصيل مواجه شد.
پس از اتمام دوره سربازي در سال 1356 در رشته رياضي دانشگاه اصفهان قبول شد و به عنوان دبير رياضي در دبيرستان‌هاي اصفهان شروع به تدريس كرد.
اما علاقه ايشان به هنرنمايش باعث شد مجدداً در رشته ادبيات مشغول به تحصيل شود و پس از كسب ليسانس ادبيات در مقطع فوق ليسانس نمايش دانشگاه تربيت مدرس مشغول به تحصيل شد.
از سال 1370 علاوه بر آموزش هنرمندان به تدريس رشته تئاتر در دانشگاه مشغول بود و در تمام سمينارهاي علمي درمورد تئاتر، نمايش و سيما شركت فعال داشت و آثار بسيار با ارزش پژوهشي از ايشان به يادگار مانده است.
از آثار با ارزش ايشان در زمينه تئاتر ميتوان به موارد زير اشاره كرد:
« سوگ حلاج»، «دايره گچي قفقازي»، «نبرد حطين» با موضوع بيت المقدس در زمان جنگ هاي صليبي، «راز كبـري» ، «يـل» ، «غلغله پريشان» ، «جشن عاشورا» ، «حكايت آن ياسمن» ، «سيـاوش» از مهم‌ترين آثار اين هنرمند ارزشمند است.
آخرين اجراي ايشان "سه شب راحت " بود كه در مجتمع فرهنگي هنري استاد فرشچيان به روي صحنه رفت.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ