جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

ارگ راین - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ارگ راین

Loading the player...

ارگ رايِن يکي از بزرگ‌ترين بناهاي خشتي جهان است. اين بناي تاريخي بزرگ با مساحتي بيش از بيست و دو هزار مترمربع، دومين بناي خشتي بزرگ جهان بعد از ارگ بم است که هر ساله ميزبان هزاران گردشگر داخلي و خارجي است. ارگ راين در جنوب غربي شهر کنوني راين در استان کرمان ايران قرار دارد. اين بناي خشتي تا حدودي به ارگ تاريخي بم شبيه‌ است و بر بالاي تپه‌اي قرار دارد.قلعه راين يکي از مهم‌ترين آثار تاريخي کهن راين است و بر موجوديت راين قبل از اسلام مهر تأييد مي نهد. گفته مي‌شود قدمت آن به دوره ساسانيان بر مي‌گردد .در تاريخ کرمان، از قلعه راين در قرن اول ه.ق. نام برده شده‌است. قلعه‌هايي با قدمت و سابقه بيشتر در اين محل وجود داشته که بر اثر حوادث طبيعي از بين رفته‌اند.ارگ راين يک از دژهاي فرمانروايي ميرزا حسين خان (رايني) بوده که در زمان نادر شاه افشار و پسر او محمد علي خان در زمان زنديه بوده‌ است. اين ارگ پس از سرنگوني زنديه به دست آغا محمد خان قاجار جاي زندگي نوادگان ميرزا حسين خان نامي به ميرحسيني بوده که هنوز گروهي از انان در اين شهر و بيشترشان در شهر کرمان باشنده هستند.فرمانروايي پدر و پسر در اين ولايت نشان از رخنه و محبوبيت آنان در اين سرزمين دارد.تا انجا که اين ارگ در بسياري از منابع با نام ارگ ميرزا حسين خان ناميده شده‌است.نقشه قلعه تقريباً مربع شکل و با چندين برج در اطراف مزين شده‌است . دور تا دور قلعه را حصاري در برگرفته که ارتفاع آن بيش از ده متر است . تنها ورودي قلعه از جبهه شرقي است که با سر در بزرگ و باشکوه به محوطه داخلي راه دارد.عناصر قلعه عبارت‌اند از بازار، اصطبل (تابستاني و زمستاني)، زورخانه، خانه‌هاي اعياني و محله عامه نشين. اين قلعه بخش عامه نشين و اعيان نشين دارد و فضاهاي معماري مورد نياز مردم مانند زورخانه، مسجد و اصطبل در آن ديده مي‌شود. مصالح کلي آن خشت خام است.

Rayen Citadel is located on the southeast of the Kerman in the heart of desert. This old city used to be a pleasant spot to rest on the vital east-west route of ancient Persia.

Not only geographically important, but Rayen Citadel was a main producer of quality fabrics. The Rayen fabric was so delicate and fine which traders exported it to the far west to Egypt.

Rayen Citadel gets is fame for the pleasant weather and gardens. Similar to the Bam Citadel, Rayen Citadel annually attracts many visitors on their Iran trip.

Rayen Citadel is a well preserved adobe structure from the Sassanid Empire