جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

آرامگاه ابن حسام خوسفی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آرامگاه ابن حسام خوسفی

Loading the player...

این آرامگاه که از جمله آثار تاریخی و دیدنی استان خراسان جنوبی به حساب می‌آید، بیش از ۵۰۰ سال قدمت دارد.

ابن حسام خوسفی سال 782 قمری در شهر امروزی خوسف به دنیا آمد. خوسف از بخش‌های فعلی بیرجند و از قدیمی‌ترین آبادی‌های قهستان است.

محمد فرزندحسام الدین حسن، معروف به ابن حسام، شاعر، عارف، فقیه و اندیشمند قرن هشتم و نهم هجری است. آرامگاه ابن حسام خوسفی در سال ۹۲۰ هجری قمری ساخته شد و در قرن ۱۳ قمری مورد مرمت قرار گرفت.

این بنای کوچک شامل اطاقکی است با فرم هشت ضلعی که نقشه فضای داخلی آن به صورت چلیپایی است. پوشش مقبره به صورت گنبدی طراحی شده که در مرکز آن یک کلاه فرنگی ساخته شده است.

در این قسمت نورگیرهایی تعبیه شده تا هم نور فضای داخلی آرامگاه را تأمین کند و هم باعث تهویه فضای داخل آرامگاه شود. این بنا ابتدا در دوره صفویه بنا شده و در دوره قاجار تغییراتی در آن داده شد.

این بنا دارای نقشه چلیپایی شکل و پوشش گنبدی است و در سه جهت، سه طاق نما با قوس جناقی دارد. همچنین در داخل آرامگاه کتیبه‌ای کاشیکاری شده به رنگ سفید حاوی اشعار ابن حسام است که دور مقبره را فرا گرفته‌است.

آرامگاه ابن حسام خوسفی، شاعر سده نهم هجری، در شهر خوسف استان خراسان جنوبی واقع شده‌است. این آرامگاه که قدمت آن به بیش از ۵۰۰ سال می‌رسد، در سال ۹۲۰ هجری قمری ساخته و در قرن ۱۳ قمری بازسازی گردید.

بنا دارای نقشه چلیپایی شکل و پوشش گنبدی است و در سه جهت، سه طاق نما با قوس جناقی دارد.

همچنین در داخل آرامگاه کتیبه‌ای کاشیکاری شده به رنگ سفید حاوی اشعار ابن حسام است که دور مقبره را فرا گرفته‌است.

ابن حسام خوسفی از شاعران برجسته قرن نهم هجری است که از وی کتاب‏هایی چـون دیـوان ابـن‏حسام خوسفی در مدح ائـمه اطهـار (ع)، خـاوران‏نـامه با موضـوع دلاوری‏های حضرت علی(ع) و دلائل النبوه در دلالت نبوت حضرت رسول (ص) به جای مانده است.
آرامگاه این شاعر بزرگ با فرم هشت ضلعی با گنبدی شبیه کلاه‏فرنگی که در اصل نورگیر مقبره محسوب می‏گردد احداث شده است..فضای ورودی آرامگاه دارای پله است که در نمای جنوبی ساختمان قرار گرفته است و به لحاظ فرم مانند پیش‏طاقی است که سقف آن دارای فرم قوسی شکل به صورت سه بخشی کند می‏باشد. در نمای خارجی مقبره در سه طرف، نورگیر یا پنجره کارگذاشته شده است که نور فضای داخلی را تامین می‏کنند . همچنین علاوه بر پنجره ها طاق نماهایی در نمای خارجی ساختمان موجود است که فرم کلی بنا از این طاق نما‏ها نشأت می‏گیرد. (ابوذر علوی . میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی)