جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

آداب ماه رمضان در شهرستان آران و بیدگل - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آداب ماه رمضان در شهرستان آران و بیدگل

Loading the player...


در 6 کیلومتری شمال شهر کاشان و در حاشیه کویر مرکزی ایران و همجوار با دریاچه نمک دو برادر شهر به هم پیوند خورده اند و شهر مذهبی آران و بیدگل را به وجود آورده اند . مردم آران و بیدگل برکت آب و خاکشان را از امامزادگان هادی ) ع ( و محمد هلال بن علی ) ع ( می دانند . شاید بی اغراق بتوان گفت هر مراسم و آئینی که در آران و بیدگل برگذار می شود جنبه ای از اعتقادات مذهبی این مردم را به نمایش می گذارد . رسمه که مردم شهر آران و بیدگل با حلول ماه مبارک رمضان طی جشنی دو مناسبت را یک جا گرامی بدارند . حلول ماه مبارک رمضان و ولادت امامزاده محمد هلال بن علی) ع ( را که در 14 هجری قمری در مدینه متولد شده است صحن امامزاده محمد هلال بن علی ) ع ( در روز 21 رمضان نیز شاهد تجمع و حضور مردم است مردم آران و بیدگل و اهالی کاشان و شهرها و روستاها ی مجاور در این روز تقریبا بعد از نماز صبح در غالب دسته جات و هیاتهای عذاداری در صحن امامزاده گرد هم می آیند تا واقعه ی شهادت امام علی) ع( را به فرزندشان تسلیت بگویند و در غم جانکاه این مصیبت اشکها بریزند .
ماه رمضان ماه ضیافت الهی فرصتی است برای خودسازی در هر کوی و برزن جلسات متعدد برای اهل محل ، فامیل ، اصناف ، دانشجویان و آنهایی که نذر دارند برپاست .
یکی از آئین های شهر آران و بیدگل شب نیمه ای و رسم هوربابایی است که در بین بچه ها و نوجوانها متداول است در این آئین که از قدیم رسم بوده از بعد از افطار تا ساعات پایانی شب ادامه دارد . بچه ها دسته و گروهی تشکیل می دهند و به درب منزل همسایگان می روند و از میان بچه ها یکی به عنوان میاندار به خواندن شعر معروفی به نام هوربابایی اقدام می کند و بقیه هم همراهی می کنند صاحب خونه میداند که باید پولی یا هدیه ای به عنوان نیمه ای بپردازد و شادی ولادت جشن را بیشتر به بچه ها بچشاند . رسمه نیمه ای دادن به عروس هم در این شب اتفاق می افتد در شب 15 ماه مبارک رمضان تازه دامادها در اولین سال ازدواجشان به تازه عروس ها هدیه ای که معمولا یک هدیه ارزشمند است می دهند که به آن رسم نیمه ای عروس می گویند