جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

آداب ماه رمضان در اصفهان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آداب ماه رمضان در اصفهان

Loading the player...

مردم استان اصفهان در اواخر ماه شعبان با نظافت و خانه تكانى، نظافت اماكن عمومى، نظافت شخصى و تهيه مايحتاج ماه رمضان به پيشواز ماه مبارك مى‏روند و خود را براى ميهمانى خالق مهيا مى‏نمايند. همچنين براى استفاده هر چه بهتر از ايام و ليالى اين ماه مبارك و تزكيه نفس، از وعاظ و روحانيون دعوت مى‏نمايند و در مساجد و حسينيه‏هاى استان، منابر وعظ و سخنرانى برپا مى‏شود.
در اكثر مساجد برنامه‏هاى منظم قرائت قرآن برپا مى‏گردد. در بسيارى از منازل نيز اين گونه برنامه‏ها رايج مى‏شود. از مراسم فرح بخش اين ماه، بيدار شدن در هنگام سحر و سحرى خوردن است. در گذشته مردم با صداى بانگ خروس، صداى نقاره يا طبل و شيپور يا با خواندن سوره ياسين و طه بيدار مى‏شدند و يا اينكه همسايه‏ها همديگر را با كوبيدن در منزل يا ديوار خانه بيدار مى‏كردند يا اينكه با صداى توپ و يا صداى مناجات بيدار مى‏شدند.
افطارى دادن يكى از رسوم پسنديده‏اى است كه از ديرباز در ميان مردم اين استان مرسوم بوده است و كسانى كه توانايى دارند يك يا چند روز از ماه رمضان را افطارى مى‏دهند.
در ايام شهادت مولاى متقيان حضرت على عليه‏السلام، مردم اصفهان همانند ساير مردم ايران اسلامى، غرق در ماتم و عزايند. همه جا سياه پوش مى‏شود، هيئت‏هاى عزادارى متشكل مى‏شوند و دسته‏ها به راه مى‏افتند. كسب و كار و بازار يكسره تعطيل و عزادارى در اين سه روز ادامه دارد
قرآن به سر گرفتن يكى ديگر از آئين شبهاى قدر است كه در سراسر كشور اجرا مى‏شود.