جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

اختتامیه جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیون - تولیدات فضای مجازی

 

 

تولیدات فضای مجازی

اختتامیه جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیون

مراسم اختتامیه جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیون در کرمانشاه برگزار شد.

 دکتر دارابی:
  جشنواره پویانمایی گامی مهم در تمرکززدایی و اجرای عدالت رسانه‌ای است
  معاون امور استان‌های صدا و سیما گفت: برگزاری جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی در    استانی مرکزی همچون کرمانشاه گامی مهم در تمرکززدایی و اجرای عدالت رسانه‌ای است.
 به گزارش ستاد خبری دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیونی ایران،        دکتر  علی دارابی در آیین اختتامیه این جشنواره که در کرمانشاه برگزار شد با اشاره به اهمیت و      جایگاه پویانمایی و برنامه‌های عروسکی اظهار کرد: جشنواره اول پویانمایی در بهار سال 97 در      همدان برگزار و کار بزرگی که در سایه برگزاری این جشنواره انجام شد این بود که تمامی تعهدات    معوق و جاری پویانمای بطور کامل پرداخت شد و هیچگونه تعهدی تا پایان سال نماند، این اقدام بزرگ نقش مهمی در احیاء مجدد و رونق حوزه پویانمایی داشت.
وی افزود: افزون بر این با موافقت و دستور رئیس سازمان صدا و سیما، مرکز صبا در معاونت سیما تعهد تولید پویانمایی در برنامه 5 ساله تا 25 درصد افزایش داد و اعتبارات آن به تصویب رسید.
معاون امور استان‌های صدا و سیما با بیان اینکه استان‌ها نیز برابر دستور و تاکید رئیس سازمان تعهد تولید پویانمایی به هر میزان که امکان تولید داشته باشند یعنی بدون احتساب سقف و تعهد تولید قادر به ساخت آثار پویانمایی خواهند بود گفت: در واقع مراکز می‌توانند از بودجه و اعتبار سازمان در این حوزه هزینه کنند این یعنی نهضت بزرگی برای تولید پویانمایی و حرکت برای رسیدن به قطب انیمیشن پاک و اخلاق گرا برای احراز جایگاه و موقعیت ممتاز در بازار فروش دنیا مورد نیاز است.
وی ادامه داد: تولید و سرمایه‌گذاری در عرصه پویانمایی یکی از بزرگترین شاخه‌های صنایع فرهنگی- هنری در جهان محسوب می‌شود زیرا در زیرساخت‌های فرهنگی کشور و توسعه متوازن و پایدار نقش اساسی را ایفا می کند افزون بر این پویانمایی و کارهای عروسکی موجب درآمد زایی، اشتغال زایی، ارزش افزوده بسیار بالا و از همه مهمتر تاثیرگذاری بر جریان‌های فرهنگی و هنری کشورها می‌شود.
دارابی با اشاره به وجود بازار جهانی این صنعت و هنر برای سایر کشورها خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی با هدف صدور پیام فرهنگی انقلاب اسلامی و معرفی فرهنگ و تمدن پرسابقه و درخشان ایران – اسلامی و حضور موثر در بازارهای فرهنگی – هنری دنیا وظیفه‌ای خطیر برای ترویج گسترش صنعت پویانمایی و برنامه‌های عروسکی با اتکاء به هویت ملی - بومی خود دارد.
معاون امور استان‌های رسانه ملی ادامه داد: در جنگ نرم و تهاجم فرهنگی دشمنان همه ارکان نظام از دولت، مجلس، تا صدا و سیما و سایر نهادهای مسئول وظیفه دارند از تولید و صنایع جانبی، تامین اعتبار و اختصاص وام کم بهره به تولید کنندگان و تسهیل حضور در بازارهای بین المللی گرفته تا تصویب قوانین حمایتی از جمله معافیت های مالیاتی و حمایت از حقوق پدیدآورندگان گام‌های بایسته ای بردارند.
وی تصریح کرد: پویانمایی یا انیمیشن و برنامه‌های عروسکی یکی از تاثیرگذارترین عوامل جامعه پذیری، اجتماعی شدن، و کارکرد فیلم و تربیت داشتن و انتقال مواریث و ارزشهای فرهنگی – دینی هر جامعه ای است و مخاطب و در برگیری آن اگرچه عمدتاً خردسال، کودک، نوجوان و جوانان هستند اما بی شک بزرگسالان و والدین نیز مخاطبان مهم این برنامه‌ها هستند و همه این عوامل و دلایل می‌طلبد که هر میزان توان و سرمایه‌گذاری در این حوزه داریم دریغ نکنیم.
دارابی در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی‌های جشنواره دوم پرداخت و گفت: شعار جشنواره دوم "ایرانی پویا، کرمانشاهی" است. کرمانشاه استانی با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های سیاحتی، زیارتی، گردشگری، کشاورزی، دامپروری ، صنعتی است. با مردمانی غیور، مسلمان و سلحشور که بیش از 9800 شهید در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تقدیم کرده است.
دارابی دستاوردهای این جشنواره برای استان کرمانشاه‌ را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: معرفی ظرفیت‌های استان به سراسر کشور، شناسایی و بکارگیری استعدادهای جوان در حوزه‌های فرهنگی و هنری، رقابت سالم و سازنده میان هنرمندان بومی، تمرکززدایی از پایتخت و حرکت به سمت عدالت رسانه‌ای، توجه بیشتر به استانی مرزی، برپایی هفته فرهنگی در شهرهای مختلف کرمانشاه با حضور هنرمندان محبوب کودک و نوجوان،
معاون امور استان‌های صدا و سیما با بیان اینکه هنرمندان، برنامه‌سازان و مدیران سراسر کشور خود سفیران شایسته برای معرفی کرمانشاه به مردم سایر استان‌ها هستند افزود: این حضور همه جانبه، شناسامه فرهنگی برای هر استان درست می کند همچنین باید گفت رویداد بین المللی اکوتوریسم و گردشگری روستایی در سال 2020 در کرمانشاه مرهون جشنواره پویانمایی است.
وی ضمن تشکر از تلاش‌های ارزنده همه هنرمندان، تولید کنندگان و برنامه سازان و شرکت‌های خصوصی و غیر دولتی و نیز بخش‌های مختلف سازمان برای اهتمام نسبت به برگزاری این جشنواره گفت: در برگزاری جشنواره دوم یک هفته در بیش از 10 شهر و شهرستان استان به خصوص مناطق زلزله زده هنرمندان محبوب کودک و نوجوان برنامه برای فرزندان این خطه از میهن اسلامی برگزار کردند تا گامی برای شادی و نشاط آنان بردارند.
دارابی با اشاره به ارسال 1530 اثر در حوزه پویانمایی و برنامه‌های عروسکی به دبیرخانه جشنواره دوم افزود: در نهایت 355 اثر به تشخیص هیأت انتخاب به مرحله داوری راه یافتند و 61 اثر برنده تندیس، لوح سپاس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی شدند.

استاندار کرمانشاه:
آماده حمایت از تولید فیلم و پویانمایی در مورد شخصیت‌های تاریخی کرمانشاه هستیم
استاندار کرمانشاه گفت: این آمادگی را داریم که سرمایه‌گذاری و حمایت لازم از تولید فیلم و پویانمایی در مورد شخصیت‌های تاریخی و فرهنگی استان را انجام دهیم.

به گزارش ستاد خبری دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیونی ایران، هوشنگ بازوند در آیین اختتامیه این جشنواره که در کرمانشاه برگزار شد اظهار کرد: راهبرد اصلی مردم کرمانشاه برای پیشرفت، کرمانشاه سینه ستبر و چهره زیبای ایران است، یعنی همان سخن رهبر معظم انقلاب در مورد این دیدار.
وی افزود: بدون مبالغه از ریاست سازمان صدا و سیما و همکاران محترمشان به خاطر خلق این فرصت بزرگ یعنی برگزاری جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی در کرمانشاه تشکر می‌کنیم.
استاندار کرمانشاه با اشاره به وقوع زلزله و سیل طی دو سال اخیر در کرمانشاه خاطرنشان کرد: با این همه دوباره برخاستن و دوباره ساختن، ویژگی مردم کرمانشاه است.
وی ادامه داد: بعد از زلزله اخیر، با اعتباری بالغ بر 3400 میلیارد تومان، هزاران خانه در کرمانشاه ساخته و تحویل داده شده است، البته این موفقیت یک بازوی مهم داشت یعنی رسانه ملی و رسانه استانی، بنابراین جا دارد قدردان زحمات همه عزیزانمان در شبکه استانی کرمانشاه و سازمان صدا و سیما باشیم.
بازوند با اشاره به بازسازی 17 هزار واحد صنعتی و کشاورزی بعد از زلزله و سیل در کرمانشاه گفت: کار بازسازی در روستاها 96 درصد دارای پیشرفت فیزیکی است و این رقم در واحدهای شهری 70 درصد است.
نماینده عالی دولت در کرمانشاه تصریح کرد: سند‌های آمایش، اقتصاد مقاومتی و رونق تولید هم در کرمانشاه و با حضور کارشناسان خبره هر حوزه تدوین شده است.
وی با بیان اینکه با قرار گرفتن در مسیر توسعه، فصل به فصل شاهد کاهش نرخ بیکاری در کرمانشاه بوده‌ایم افزود: احیای 154 واحد راکد شده صنعتی، معدنی و کشاورزی و 455 میلیارد تومان تسهیلات ویژه رونق تولید، از دیگر اقدامات صورت گرفته است.
بازوند با اشاره به رتبه نخست کرمانشاه در پرداخت تسهیلات روستایی خاطرنشان کرد: از همین فرصت استفاده می‌کنیم و اعلام می‌داریم کرمانشاه آمادگی دارد با کمک بخش خصوصی و مراکز تولید انیمیشن، از ظرفیت هنرمندان حاضر بهره‌مند شود و از هنر و تجربه آنها در راستای خدمت کشور و توسعه استان گام بردارد.
استاندار کرمانشاه افزود: باور داریم امروز هنر و صنعت رسانه در قالب‌های متنوع از جمله پویانمایی، می‌تواند ارزش افزوده فراوانی برای کشور داشته باشد؛ انیمیشن یک صنعت است چون موجب اشتغال‌زایی می‌شود و یک هنر است چون موجب به راه افتادن جریان‌های فرهنگی و اجتماعی خواهد شد.
وی با بیان اینکه ظرفیت‌های مهم صنعتی، معدنی و کشاورزی در کرمانشاه فراوان هستند گفت: همه این پتانسیل‌ها باید با زبان هنر از جمله پویانمایی و برنامه‌های عروسکی به مردم ایران و جهان معرفی شوند.
بازوند با اشاره به وجود مفاخر تاریخی، هنری و فرهنگی در استان کرمانشاه تصریح کرد: زندگی این افراد سرشار از داستان‌هایی است که می‌تواند زمینه‌ساز تولید انیمیشن باشد، از جمله این شخصیت‌‌ها یارمحمد خان است که در دوره مشروطه به یاری ستارخان شتافت، این آمادگی را داریم که برای تولید سریال و انیمیشن در مورد زندگی این شخص، سرمایه‌گذاری و حمایت لازم را از تولیدکنندگان فیلم و پویانمایی داشته باشیم.


جدیدترین ها