جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

آبشار حمید - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آبشار حمید

Loading the player...

بشار حميد بجنورد در موقعيت جغرافيايي E572516 N372419 در استان خراسان رضوي واقع است. شهرستان بجنورد به مرکزيت شهر بجنورد، بخش¬هاي مرکزي و شمالي استان خراسان شمالي را به خود اختصاص داده و از شمال با کشور ترکمنستان، از شرق به شهرستان شيروان، از غرب به شهرستان مانه و سملقان و از جنوب به شهرستان هاي اسفراين و جاجرم محدود مي شود.اين آبشار در 7 كيلومتري شرق بجنورد و در نزديكي روستايي به همين نام واقع شده است.     براي دسترسي به آبشار حميد بايد پس از عزيمت به روستاي حميد يك ساعت از سمت جنوب روستا و از ميان و كنار رودخانه عبور كرد.آبشار حميد با ارتفاعي بيش از 25 متر همواره مورد توجه گردشگران ورزشكاران و خانواده بوده؛ آب اين آبشار از روستاي آبچور سرچشمه مي گيرد و پس از چندين كيلومتر و عبور از مناطق مختلف در كوهستان هاي حميد جلوه اي از زيبايي طبيعت را به رخ بينندگان خود مي كشد. قسمت اعظم شهرستان بجنورد را مناطق کوهستاني و فلات هاي مرتفع در بر گرفته و از همين رو منطقه آب و هواي معتدل کوهستاني دارد. به طور کلي اين منطقه زمستان هاي سرد و مرطوب و تابستان ها گرم و خشک دارد. بخش بزرگي از شهرستان بجنورد در در? رود اترک وسطي قرار گرفته و تحت تأثير توده هوايي مازندران قرار دارد که به علت داشتن رطوبت موجب سرسبزي و خرمي گياهان در بهار و تابستان مي شود. رشته کوه کپه داغ در شمال به عنوان مرزي طبيعي بين ترکمنستان و شهرستان بجنورد قرار گرفته و رشته کوه آلاداغ در جنوب غربي بجنورد قرار گرفته است. شهرستان بجنورد به دليل واقع شدن بر روي گسلهايي با منشاء تکتونيکي از نواحي زلزله خيز استان به شمار مي رود.


اين آبشار در انتهاي دره اي پيچ در پيچ صخره اي قرار گرفته كه عبور از آن علاوه بر زيبايي و جذابيت، ريزش آب از دو ستون (كوه) سنگي 25 متري، آهنگي زيبا از نغمه طبيعت را به گوش مخاطبان مي رساند تا اين امر، عظمت خلقت خداوند را به رخ بكشد. نوع سنگ هاي منطقه بيشتر آهکي بوده و سنگ هاي کنار بستر رودخانه رسوبي و مملو از فسيل مي باشند. همچنين پوشش گياهي منطقه شامل انواع گياهان دارويي و مرتعي و درخچه هايي مانند انجير و تمشک مي باشد. بهترين فصل بازديد از اين منطقه، فصل بهار است. از روستاي حميد تا آبشار مسيري بسيار زيبا و منحصربفرد به طول نيم ساعت دارد.


يكي از زيبايي هاي منحصر به فرد اين آبشار انعكاس صداي ريزش آب به طور يك در ميان است، اگر از پيچ اول اين دره عبور كنيد، صداي آب به وضوح و زيبايي تمام شنيده مي شود؛ اما در پيچ باريك صخره اي ديگر، اين صدا كاملاقطع شده و دوباره در پيچ بعدي صداي آبشار به گوش مي رسد.نسيم خنك اين دره در تابستان گرما را به زانو درآورده و هوايي مطبوع ايجاد مي كند تا گردشگران لذت بيشتري برند.
چشمه جوشان و حوضچه هاي كوچك سنگي فراواني در ميان و اطراف دره ايجاد شده كه آب گوارا و خنكي را پيشكش گردشگران مي كند.


در اطراف اين آبشار، درختان برافراشته انجير و بوته هاي پربار تمشك وحشي به وفور ديده مي شود كه مزه ميوه هاي شيرين آن تا چند ساعت بر زير زبان گردشگران باقي خواهد ماند.يكي از زيبايي هاي ديگر اين منطقه وجود اتاقي دوار سنگي روي صخره اي است كه به گفته اهالي روستا در گذشته فردي در آنجا زندگي مي كرده؛ اما اكنون مامن گردشگران در روزهاي باراني شده است. وجود آبشار حميد رونق زيادي به كشاورزي مردم روستاي حميد و روستاهاي اطراف بخشيده، باغات و مزارع سرسبز روستاي حميد در تابستان و حتي در خشكسالي هاي اخير كمترين گزند را ديده اند.