جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

ابریشم - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ابریشم

Loading the player...

دانلود

ابریشم یک نخ طبیعی است که از پیلهٔ کرم ابریشم گرفته می‌شود. عمده تشکیل دهنده آن پروتئین است. از نخ ابریشم، پارچه‌های ابریشمی می‌بافند که یکی از بهترین و نرمترین پارچه‌های دنیا به شمار می‌روند. به دلیل خاصیت براقی نخ ابریشم، پارچه‌های بافته شده از ابریشم همانند منشورهایی هستند که اگر از جهات مختلف به آن‌ها نگاه کنید رنگهای متفاوتی از آن می بینید.

در حدود ۲٬۷۰۰ سال پیش از میلاد انسان نخستین بار ابریشم‌بافی در چین را انجام داد.

تاریخچه

چینی ها روش تهیه ابریشم را از ۴۰۰۰ سال پیش می دانستند.داستان جالبی در مورد نحوه ی تهیه ابریشم بین چینی ها است که می گوید:روزی ملکه ی چین "سی لینگ-شی" یک پیله کرم ابریشم را به اشتباه داخل آب جوشی که مخصوص شست‌وشوی دست ها بوده،می اندازد.روز بعد می بیند که تارهای ابریشمی از داخل ظرف بیرون می آیند.از این عمل لذت می برد و از آن زمان شروع به نگهداری از کرم های ابریشم می کند تا بتواند از ابریشم آن ها برای لباس ها استفاده کند.تا مدت ها چینی ها راز تهیه ابریشم را حفظ کرده بودند.ژاپنی ها جزو اولین کسانی بودند که توانستند در قرن سوم به این راز پی ببرند.

حدود ۵۵۰ سال بعد از میلاد مسیح "جاستینین" پادشاه بیزانس،دو راهب را به عنوان جاسوس به چین فرستاد.زمانی که آن دو برگشتند چندین کرم ابریشم را در داخل یک استوانه ی چوبی از بامبو با خود آوردند.بعد از آن هنر به دست آوردن ابریشم از کرم ابریشم کم کم در تمام جهان شناخته شد.امروزه کشور هایی مانند چین،ژاپن،هندوستان،فرانسه،اسپانیا،روسیه و ایتالیا به عنوان کشور تولید کننده ی ابریشم شناخته شده اند.امروزه ابریشم ایتالیا به لحاظ زیبایی و کیفیت در جهان بهترین نوع ابریشم است

سابقه تولید لباس و پارچه در ایران به قبل از اسلام برمیگردد.در آن دوره سه نوع لباس و پارچه از ابریشم تهیه میشده است

  • نوع اول دیبا بوده که به لباس ابریشمی ساده رنگی گفته میشده است.
  • نوع دوم بر خلاف گفته لغتنامه دکتر معین پرنیان بود که به لباس ابریشمی چند رنگ و اغلب هفت رنگ اطلاق میشده که در بعضی موارد دارای طرح گل در میان پارچه هم بوده است.
  • نوع سوم و کاملاً درباری ایرانی پرند بوده است که به پارچه رنگین ابریشمی و دارای طرح های حاشیه ای گفته میشده و مخصوص خاندان امپراطوری ایرانی بوده است.

مراحل تولید

نخ ابریشم توسط حشره ی کوچکی به نام کرم ابریشم تولید می شود.کرم ابریشم پیله ای را به دور خود می تند که هر قدر کرم بزرگتر باشد،اندازه ی پیله بزرگتر است.زمانی که پیله به اندازه ی کافی بزرگ شد آن را داخل آب جوش انداخته و می جوشانند.در این مرحله کرم داخل پیله می میرد و ابریشم از پیله به دست می آید.اگر کرم ابریشم به رشد کامل برسد به پروانه تبدیل می شود.

در اوایل فصل تابستان کرم ابریشم ماده،حدود ۵۰۰ تخم بر روی برگ درخت توت می گذارد.بعد از ۱۰ روز لارو کرم ابریشم از آن تخم ها بیرون می آید.به علت اینکه بیمار شدن یکی از آن ها باعث از بین رفتن همه ی لارو های کرم ابریشم می شود،از آن ها به دقت مراقبت می گردد.کرم های ابریشم روی برگ های درخت توت رشد و از آن ها تغذیه می کنند.ابریشم از مایعی که از سوراخ کوچکی در دهان این کرم ها ترشح می شود،به دست می آید.آن ها پیله ها را در حدود ۲۵ روز می سازند.یک پنجم وزن پیله ها را ابریشم تشکیل می دهد. پیله های کرم ابریشم در آب جوش کشته می شوند و بعد از آن ابریشم تابیده می شود.یک پیله تاری در حدود ۵۰۰ تا ۱۳۰۰ متر دارد.استحکام تار ابریشم به اندازه ی یک سیم استیلی است که هم اندازه با خود تار می باشد.ابریشمی که با کتان و یا مواد ترکیبی دیگری تولید می شود بسیار زیباست كرم ابريشم از غده هايی كه در دهان خود دارد، مايعی ترشح می كند كه به محض خروج ازدهان منجمد می شود. چون اين مايع بصورت پيوسته و لاينقطع از منفذ خيلی باريكی خارج می شود، بعد از انجماد بصورت الياف باريك و ظريف ابريشم ظاهر می گردد. كرم، الياف ابریشم را مانند محفظه ای به دور خود می تند و در داخل آن قرار می گيرد که به آن پیله کرم ابریشم می گویند.

 

الیاف ابريشم چيست؟

 

الیاف ابريشم نوع ديگری از الياف حيوانی است كه از الیاف ابریشمی ای درست می شود که کرم ابریشم پیله خود را درست می کند.

 

الياف ابريشم چگونه به دست می آيد؟

 

بعد از اينكه خروج مايع و تنيدن  تار پايان يافت و پیله کرم ابریشم به وجود آمد، كرم بصورت پروانه در می آيد، پيله را سوراخ می كند و از آن خارج می شود.

برای اينكه به الياف ابريشم آسيبی نرسد، پروانه ها را  بوسيله گرما و يا بخار آب خفه می كنند تا موقع خروج به پيله ها صدمه ای وارد نشود؛ البته تعدادی از پروانه ها را به منظور تخمگذاری مجدد زنده نگاه می دارند.

بعد از خفه كردن كرم، پيله ها را باز می كنند و الياف ابريشم پيوسته ای بدست می آورند كه ممكن است هر يك به صدها متر برسد. نخ های ابريشمی را با استفاده از الیاف ابريشم تهيه می كنند. برای اين منظور می بایست پيله ها را که فقط بصورت يك كلاف ابريشم است، با دستگاه ريسندگی باز کنند.

 

 

مدل ساده ای از دستگاه ابريشم كشی

برای اين منظور ابريشم پيله ها در حاليكه در آب گرم قرار دارند، به وسيله ماشين ريسندگی ريسيده و باز می شوند.

الياف ابريشم را توسط ماشين های ابريشم كشی به هم می ريسند و نخ ابريشمی به دست می آورند.

نخ ابریشمی بصورت کلاف بدست می‌آورند که برای تهیه یک کیلو ابریشم خام ۴۵۰۰ پیله لازم است و هر پیله در حدود ۱۰۰۰ متر نخ ابریشم می‌دهد