حمایت از کالای ایرانی | شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۷

« سی و نه سال افتخار حضور در نماز جمعه» - نمایش محتوای خبر

 

 

نمایش خبر

حاج آقا رضا نوائی کارمند بازنشسته حوزه صدای مرکز اصفهان، حدود سی و نه سال است که مسئولیت ضبط خطبه های نماز جمعه اصفهان را به تنهایی بر عهده دارد.


حدود سی و نه سال مسئولیت ضبط خطبه های نماز جمعه اصفهان

حاج آقا رضا نوائی کارمند بازنشسته حوزه صدای مرکز اصفهان، حدود سی و نه سال است که مسئولیت ضبط خطبه های نماز جمعه اصفهان را به تنهایی بر عهده دارد.

او پنجاه و یک سال پیش به استخدام وزارت اطلاعات و رادیوی آن زمان درآمد. حاج رضا نوائی در این دوره مسئولیتهای زیادی را برعهده داشته تا این که وارد عرصه رادیو و با عنوان صدابرداری به افتخار بازنشستگی نائل شد. حاج آقا رضا هنوز ارتباط خود را با صدا و سیما قطع نکرده و فقط علاقمند است که کار ضبط خطبه های نماز جمعه را بر عهده داشته باشد.
آقای نوائی از خودتون بگید:
من متولد سال 1319 هستم دارای چهار فرزند، یک دختر و سه پسر هستم. از 10 سالگی یک عرق مذهبی داشتم و همیشه به نماز جماعت مسجد محله مان
می رفتم و بعضاً هم همراه با برادرم به نمازجمعه آن زمان که به امامت
آیت اله حاج آقا رحیم ارباب و آیت اله غروی برگزار می شد می رفتیم .
همکاریتان با سازمان چگونه رقم خورد؟
در نوزدهم شهریور سال 1346 یعنی پنجاه و یک سال پیش در تهران میدان ارک، وزارت اطلاعات و رادیوی آن زمان به استخدام رسمی درآمدم و در اداره کل امور شهرستانها، اداره تکثیر برنامه ها به سمت ادیتور و تهیه کننده مشغول به کار شدم و در سال 1348 با حکم تهیه کنندگی رادیو به اصفهان منتقل شدم.
چند سال است که به کار صدابرداری و ضبط صدا مشغول هستید؟
در سال 1361 در پخش رادیو به عنوان صدابردار پخش مشغول شدم و در سال 1372 به افتخار بازنشستگی نائل آمدم و کماکان در رادیو به صورت حق الزحمه ای که فقط کار ضبط خطبه های نماز جمعه است مشغول به کار هستم.
از چه زمانی ضبط نماز جمعه را انجام دادید و چرا شما برای این کار انتخاب شدید؟
بعد از پیروزی انقلاب که اقامه نماز جمعه علنی شده بود در رادیو جلسه ای برگزار شد و مقرر گردید که خطبه های نماز جمعه ضبط و پخش شود. بنده به دلیل علاقه به نماز جمعه پیشنهاد دادم که اینجانب برای این کار علاقه دارم که لطف خداوند و دوستان آن زمان باعث شد تا این کار به من سپرده شود.
از ضبط اولین خطبه ها بگید آیا برای ضبط آن دلهره و اضطرابی هم داشتید؟
خوب هر کاری که برای اولین بار بخواهد انجام شود دلهره و اضطراب داره ولی با توکل بر خدا کار را شروع کردم و با یک ضبط ناگرا که بسیار هم حجیم بود به همراه چند تا نوار ریلی به میدان امام اصفهان محل برگزاری نماز جمعه رفتم. خطیب نماز جمعه اصفهان هم آیت اله طاهری بود. در آن زمان همه حواسم به ریلها بود تا دچار مشکل نشود و یا دستگاه خاموش نشود تا این که ضبط کامل خطبه ها به پایان رسید.


 
بعد از ضبط و پخش خطبه ها از صدا و سیما چه  حسی داشتید؟
لحظه بسیار خوبی بود من اون روز را خونه نرفتم تا بتونم ضبط شده
خطبه ها را ادیت کنم و از ذوق و شوق زیاد در پخش صدا ماندم تا این که
خطبه ها پخش شود. زمانی که خطبه ها پخش شد خیالم راحت شد و فردای آن روز مدیر وقت از من تشکر کرد و گفت: قرار شده که هر هفته این کار انجام شودو هنوز هم این کار ادامه دارد.
آقای نوائی چند تا از خطبه ها را ضبط کردیدو آیا تابحال شده که نتونید برای ضبط به نماز جمعه بروید؟
من تا بحال بیش از یک هزار و هشتصد خطبه نماز جمعه را طی این 51 سال خدمتم ضبط کرده ام و هیچ موقع هم نشده که برای ضبط به نماز جمعه نروم که این یک توفیق الهی است.
آیا تابحال شده بود که کمی دیر به خطبه ها برسید و یا خانواده به شما ایراد بگیرند که از تفریحات جمعه که یک روز تعطیل است گله مند بشوند؟
من همیشه سعی می کنم آدم منظبطی باشم و برای هر کاری زودتر از موعد حضور پیدا می کنم و جهت ضبط خطبه های نماز جمعه هم یک ساعت زودتر آنجا هستم چه در سرما و چه در گرما...
در اینجا جاداره از خانواده ام به ویژه همسرم که من را در تمامی مراحل زندگی همراهی و یاری کرده تشکر ویژه بکنم. ایشان با توجه به این که خودشان یک فرد فرهنگی هستند و شغل دبیری را نیز داشتند همیشه مشوق من در کارها هستند و با یک توافق کوچک که تفریحات جمعه را به روزهای دیگر هفته موکول کنیم با هم به توافق رسیدیم و هنوز این توافق ادامه داره.
کلام آخر:
من بیش از حد به رادیو علاقه دارم و به آن عشق می ورزم و کماکان با رادیو چه زمان شاغل بودنم و چه زمان بازنشستگی مرتب همکاری دارم و به این طریق ضمن انجام وظیفه با اشتیاق در پخش رادیو به صورت حق الزحمه ای مشغول می باشم و سعادت زیارت دوستان و همکاران قدیم و جدید را دارم و استنباط می کنم که این امر در سلامتی جسمی و روحی من بسیار اثربخش و موثر می باشد و امیدورم از این نعمت سلامتی و روحیه تا پایان عمر که خداوند قادر متعال صلاح می داند برخوردار باشم. خداوند را به خاطر توفیق و افتخار سی و نه سال ضبط مداوم خطبه های نماز جمعه و سعادت زیارت همکاران به مدت 51 سال شاکر هستم. و من الله توفیق
 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.