جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

پسته دامغان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

پسته دامغان

Loading the player...

پسته گياهی است که از ديرباز در نقاط مختلف ايران مورد کشت و پرورش قرار می گرفته است. جنگل های وحشی و خودروی پسته در ناحيه شمال شرقی ايران و نواحی هم مرز با ترکمنستان و افغانستان پيشينه ای باستانی دارد و تصور می رود که درخت پسته حدود 3-4 هزار سال قبل در ايران اهلی شده و مورد کشت و کار قرار گرفته است. اولين ارقام پسته در ايران حاصل پرورش و اهلی کردن درختان پسته وحشی بوده است که تعداد اين ارقام بسيار محدود و شکل ظاهری آن با محصول پسته خودرو شباهت داشته است. کم کم بر اثر پيوند و جابجايي اين ارقام و توجه باغداران از نظر درشتی دانه های پسته تا حدودی تحول ايجاد شده و ارقام جديدی بوجود آمده است.

 

 

 

 

 

ارزش اقتصادی

 

 

 

 

پسته به عنوان يک محصول استراتژيک جايگاه خاصی را در بين توليدات کشاورزی دارا می باشد.اين محصول بخش عمده ای از صادرات غير نفتی را تشکيل می دهد. در شرايط کنونی حدود 55 درصد از توليد و بيش از 60 درصد از صادرات جهانی پسته در اختيار کشور ما بوده و درآمد ارزی حاصل از صادرات پسته از 400 ميليون دلار می باشد.

 

 

 

 

سطح زير کشت

 

 

 

 

در حال حاضر سطح زير کشت پسته ايران بيش از 360000 هکتار می باشد. استانهای پسته خيز عبارتند از :يزد، خراسان، فارس، سمنان، سيستان و بلوچستان، قزوين، مرکزی، اصفهان و قم می باشند که بيش از 90000 هکتار سطح زير کشت باقيمانده را به اختصاص می دهند.

 

 

 

 

ارزش غذايي

 

 

 

 

دانش امروز برتری های پسته را از پاره ای جهات بر بسياری از خوراکيهای مقوی و مغذی از جمله خاويار، ميگو، گوشت قرمز و سفيد و... به اثبات رسانيده است. مقدار انرژی حاصل از 100 گرم مغز پسته حدوداً 626 کيلو کالری می باشد.

 

 

 

 

بعضی از ارقام پسته در دامغان

 

 

 

 

پسته رقم خنجری دامغان:

 

 

 

 

پسته دامغاناين رقم يکی از ارقام تجاری پسته در منطقه دامغان است که ميوه آن بادامی شکل می باشد. اکثريت برگهای آن مرکب 3 برگچه ای هستند وبرگچه انتهايي بزرگتر از برگچه های جاتبی است. رقمی دير گل بوده و در دهه دوم شهريور ماه قابل برداشت است، از اين نظر جزء ارقام متوسط رس می باشد.

 

 

 

 

پسته رقم شاهپسند:

 

 

 

 

اين رقم نيز يکی از ارقام تجاری پسته در منطقه دامغان بوده که ميوه آن بادامی شکل می باشد. اکثريت برگهای آن مرکب 3 برگچه ای هستند. رقمی دير گل بوده و در دهه دوم شهريور ماه قابل برداشت است، از اين جزء ارقام متوسط رس می باشد

   

شهرستان دامغان با قدمت بیش از 700 سال در تولید پسته، به لحاظ شرایط مناسب اقلیمی رشد محصول پسته، یکی از بهترین و مرغوب ترین پسته را به لحاظ وجود ترکیبات ضروری و ارزشمند در واریته های مختلف دارا می باشد.


افت منابع زیرزمینی و توجه سرمایه گذاران به این محصول در آینده ای نزدیک، زمینهای زراعی جای خود را به باغات پسته خواهند داد و تولید حداکثری این محصول نیاز به پیش بینی شرایط مطلوب کاشت، داشت، برداشت، فرآوری، بسته بندی و تولید محصولات جانبی را در درجه اهمیت بالایی قرار خواهد داد. یکی از راههای موثر در جلوگیری از تبدیل شدن پسته به کالای لوکس و افزایش مصرف عمومی با عنایت به تورمهای جهانی ، فرآوری مناسب پسته وتولید محصولات جنبی از آن خواهد بود.