سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی ایران - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی ایران

Loading the player...

دانلود

عروسک مبارک راهنمای موزه اسباب بازی و عروسک خیمه شب‌بازی کاشان است که مجموعه‌ای منحصر به فرد و بی‌نظیری از عروسک‌های دویست ساله خیمه شب بازی را در خود جای داده و مرجعی مطمئن برای پژوهشگران و دانشجویان رشته نمایش‌های عروسکی به شمار می‌رود.

ه گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری لیلا کفاش زاده مسوول گروه کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینمطلب تصریح کرد: برگزاری کارگاه های منظم آموزشی و نمایشی عروسک، ساخت عروسک‌های قدیمی و احیای نمایش‌های عروسکی از برنامه‌های فرهنگی اصلی موزه اسباب بازی و عروسک خیمه شب بازی کاشان است.

او افزود: علاوه بر عروسک های نمایشی تعدادی از عروسک‌های ایرانی نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

کفاش زاده اظهار داشت: شربت خانه موزه با نهایت ظرافت و زیبایی انواعخوراکی های سنتی رابه روش سنتی و هنرمندانه به بازدید کنندگان ارایه می‌دهد.

او تصریح کرد: یکی از نکات جالب موزه که توجه همه بازدید کنندگان را جلب میکند حضور عروسک مبارک است که بازدیدکنندگان را با حرکات خیمه شب بازیراهنمای و آنها را سرگرم می‌کند.

کفاش زاده افزود: این موزه با داشتن مجموعه ای منحصر به فرد ولی بی نظیر از عروسک های دویست ساله خیمه شب بازی مرجعی مطمئن برای دانشجویان و پژوهشگرانبه شمار می‌رود.

به گفته مسوول دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، موزهاسباب بازی و عروسک خیمه شب بازی کاشان در سال 1393 به همت امیر سهرابیدانش اموخته رشته ادبیات نمایشی ساخته شده است.

بنای موزه یکی از خانه‌های زیبای قدیمی شهر کاشان است که با تغیراتی جالبتبدیل به یک موزه جذاب و دیدنی شده است. دکوراسیون رنگی و ظریف، پرده هایبافت بروجرد با طرح هایی که تداعی گر خانه های قدیمي‌‌اند، در و پنجره‌های چوبی، گلدان‌های شمعدانی و چمدان‌های قدیمی و حیاطی دلگشا در مجموع باعث میشوند تا بازدید کننده ساعاتی را به دور از دغدغه بگذراند.

نخستین موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی ایران عصر امروز در خانه تاریخی علامه فیضی کاشان گشایش یافت.
طراح و مدیر این موزه گفت: برای تاسیس موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی از سال 87طرح پژوهشی درباره عروسک و اسباب بازی های مناطق مختلف ایران آغاز شد.
امیر سهرابی گفت :‌ تاکنون 110 عروسک خراسان جنوبی ، آذربایجان ، کردستان، گیلان ، مازندران ، سیستان و بلوچستان و اصفهان و 100 اسباب بازی و وسایل شعبده بازی از اصفهان با قدمت یک قرن در این موزه جمع آوری شده اند

موزه اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی از سال 87 طرح پژوهشی خود را درباره عروسک و اسباب بازی‌های مناطق مختلف ایران آغاز کرده و اینک بخشی از عروسک‌ها، اسباب‌بازی‌های کودکان و بزرگسالان و عروسک‌های خیمه شب‌بازی را مورد پژوهش قرار داده است.

قدیمی‌ترین اشیای این موزه، عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی مربوط به اواسط دوره قاجار است که از روستاهای شهرستان نایین و وسایل شعبده‌بازی متعلق به اواخر دوره قاجار از شهر اصفهان جمع‌آوری شده است.

۱۱۰ عروسک و ۱۰۰ اسباب‌بازی متعلق به مناطق مختلف ایران از جنوب کشور تا خراسان و آذربایجان، کردستان، مناطق مرکزی، گیلان، مازندران و سیستان و بلوچستان به همت امیر سهرابی، طراح و مدیر موزه نخستین اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی برای نمایش در این موزه تاکنون جمع‌آوری و آماده‌سازی شده است.

نخستین موزه تخصصی اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی کشور در کاشان، با حضور مرضیه برومند یکی از مشهورترین فیلمسازان سینمای کودک در کاشان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان،نخستین موزه تخصصی اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی ایران با حضور مرضیه برومند کارگردان سینمای کودک، هنگامه مفید نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاترهای عروسکی و حمیدرضا اردلان رئیس یونیمای ایران (اتحادیه بین‌المللی نمایشگران عروسکی) و جمعی از فعالان عرصه فرهنگی در خانه‌ا‌ی موسوم به «خانه علامه فیضی» در بافت تاریخی کاشان افتتاح شد.

110 عروسک و 100  اسباب‌بازی متعلق به مناطق مختلف ایران از جنوب تا خراسان و آذربایجان، کردستان، مناطق مرکزی، گیلان، مازندران و سیستان و بلوچستان به همت امیر سهرابی، طراح و مدیر موزه نخستین اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی برای نمایش در  این موزه‌ تاکنون جمع‌آوری و آماده‌سازی شده است.

طراح و مدیر موزه نخستین اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه شب بازی از سال 1387 طرح پژوهشی خود را درباره‌ عروسک و اسباب‌بازی‌های مناطق مختلف ایران آغاز کرده است.