جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

مجموعه تاریخی مهرپادین - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مجموعه تاریخی مهرپادین

Loading the player...


مهرپادين در شهرستان مهريز از بناهايي است که پس از گذشت قرنها از زمان احداث آن از شگفتي‌ هاي معماري جهان به شمار مي رودشهرستان مهريز يکي از پرقدمت‌ترين شهرستان‌هاي استان يزد بلکه کشور است و بناهاي موجود در اين شهرستان که هر يک روزگاري نمادي از غناي تاريخ و فرهنگ به شمار مي‌ رفته اند، گواه اين تاريخ پرقدمت است.

مجموعه تاريخي مهرپادين در اين شهرستان از آثاري است که با بناهاي ارزشمند تاريخي شامل امامزاده سيدغياث الدين، حمام، بازارچه، مسجد جامع و حسينيه و فرهنگ غني مردم شناسي قدمتي افزون بر 600 سال دارد و نشان دهنده اين غناي تاريخي است.

اين بناي تاريخي روزگاري هسته اصلي آنچه امروز شهر مهريز ناميده مي شود را شکل مي داده و در واقع هويت شهر مهريز از اين مجموعه نشات گرفته است. در  حمامي که به رستوران تبديل شده است و به دست بخش خصوصي اداره مي شود تلاش شده با حفظ وضعيت بنا و مرمت و بازسازي بخشهايي از آن، مردم اين شهرستان همچنين مسافران و گردشگران بيشتر به سمت اين گنجينه تاريخي جذب شوند.مسجد جامع کبير مهر پادين مهريز مسجد جامع کبير مهرپادين در شهر مهريز از بناهاي سده هشت هجري قمري است. داراي گنبد، ايوان، شبستان و مناره است. مناره آن بر سردر مسجد ساخته شده و با كتيبه اي از كاشي معرق تزئين شده است. نوشته كتيبه مي رساند كه مسجد در اوائل سده هشت هجري قمري توسط محفوظ بن محمد ساخته شده است. مسجد جامع مهرپادين را يکي از مساجد ارزشمند تاريخي شهرستان مهريز و استان يزد برشمرد و افزود: اين مسجد در مرکز محله مهرپادين قرار دارد و قدمت آن به قرن هشتم هجري و به دوران آل مظفر باز مي‌گردد. اين کارشناس ميراث فرهنگي و عضو يکي از تشکل‌هاي مردم نهاد ميراث فرهنگي استان يزد، تاريخ ثبت ملي اين مسجد را مربوط به سال 1378 دانست و افزود: اين مسجد يکي از زيباترين و نفيس‌‌ترين مساجد شهرستان مهريز است که وسعت آن به سه هزار مترمربع مي‌رسد. مسجد مهرپادين؛ از زيباترين و نفيس‌ترين مساجد شهرستان مهريز است باني اين مسجد شخصي به نام محفوظ ابن محمد بوده که مسجد را در حدود 900 سال پيش بنا کرده است. : هرچند بيشتر قسمت‌هاي مسجد مرمت شده اما با اين وجود، شاکله اصلي آن دست نخورده مانده است. اين مسجد شامل صحن، ايوان، گنبدخانه، مناره و شبستان زمستاني و تابستاني است، ادامه داد: شاخص‌ترين عنصر اين مجموعه، مناره 30 متري تک و منفرد آن است که به صورت نمادي شهري، مجاور سردر ورودي مسجد خودنمايي مي‌کند و يکي از اصيل‌ترين عناصر مسجد به شمار مي‌رود. : در ارتقاع پنج متري اين مناره نيز، کتيبه‌اي از کاشي معرق و به خط نسخ نصب شده که نزديک به 400 سال قدمت دارد.زيارتگاه سيد غياث الدين مهريز زيارتگاه سيد غياث الدين در شهر مهريز ،جنب مسجد جامع مهر پادين مهر يز واقع شده است .اين بنا داراي يک گنبد به قطر 16متر وارتفاع هشت متر ويک گلدسته به ارتفاع 25 متر است .تاريخ احداث اين بنا به 570ه.ق مي رسد مساحت زمين آن 180 متر مربع است .ونوع ضريح آن فلزي با آب نقره است .به احتمال زياد اين زيارتگاه با کشته خانه که در برخي از تاريخهاي يزد آمده است متحد است .عبارتي به خط نسخ که با نوک ميخ در ديوار حک شده تاريخ فوت امير سيدمحمد را 25 رجب سال 1030نوشته در وسط اين بقعه صورت قبري وجود دارد که اطرافش کاشي کاري شده است.وقبل از مرمت آن يک متر آن زير خاک بوده است