جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

شهر فریدون ‎شهر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهر فریدون ‎شهر

Loading the player...

دانلود

فریدون‌شهر شهری است در استان اصفهان ایران که نامزد امن‌ترین شهر دنیا از سوی یونسکو بوده و با ۲۵۳۰ متر ارتفاع از سطح دریا، مرتفع‌ترین شهر ایران است.

این شهر مرکز شهرستان فریدون‎شهر است و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۱۴٬۰۰۷ نفر (۴٬۰۶۲خانوار) بوده‌است.

فریدون‎شهر از دو محلهٔ اصلی تشکیل شده است:

    محلهٔ بالا: شامل محلهٔ اصلی فریدون‎شهر (روستای آخره بالا سابق) و شهرک فرهنگیان
    محلهٔ پایین: شامل وحدت آباد (روستای آخره پایین سابق) و شهرک امام خمینی (ره)

بیش از ۹۰ درصد جمعیت محلهٔ بالای شهر فریدون‌شهر را گرجی زبانان تشکیل داده و اکثر آنها نوادگان گرجی‌هایی هستند که توسط شاه عباس اول از گرجستان به ایران تبعید شدند.

فریدون‎شهر تا کنون دو مرتبه مقصد سفر رسمی مقامات سیاسی کشور گرجستان بوده است:

    در سال ۱۳۸۳ هجری خورشیدی، میخیل ساآکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان
    در سال ۱۳۹۳ هجری خورشیدی، داویت اوسوپاشویلی: رئیس کنونی پارلمان گرجستان

از سفیران گرجستان در ایران نیز، «گیورگی جانجغاوا» سفیر سابق گرجستان در ایران در سال ۱۳۹۲، و «یوسب چاخواشویلی» سفیر کنونی گرجستان در ایران در سال ۱۳۹۳ به فریدون‌شهر سفر کرده‌اندفریدون‌شهر در کوه‌های زاگرس، حدود ۲۰۰ کیلومتری غرب شهر اصفهان، در دامنهٔ قلهٔ دیدْتْسِری (დიდწერი) و در حومهٔ جوی دیدْخِوی (დიდხევი) قرار دارد و توسط کوه‌های بلند، تپهٔ تاتاشْویلی (თათაშვილი) و دشت وارْدیسْقِلی (ვარდისყელი) احاطه شده است.

این شهر از سمت شرق به مزارع پیریکیتی (პირიქითი)، از غرب به کوه تْسیخِ (ციხე)، از شمال به قلهٔ دیدْتْسِری (დიდწერი) و از جنوب به تپهٔ تاتاشْویلی (თათაშვილი) محدود می‌شود


فریدونشهر که مرکز شهرستانی به همین نام در استان اصفهان است در گذشته های دور جزو منطقه پرتیکان از ایالتهای مهم آریایی در ایران باستان بشمار می رفته است .

بنیادگذاران فریدونشهر، از مهاجران گرجی تبار هستند که در حمله شاه عباس به گرجستان به ایران کوچانده شده اند؛ نام اولیه شهر فریدونشهر مرتقوپی¹ بوده است و به مرور زمان به سوپلی² تغییر یافته ، سپس به آخوره بالا به معنی انتها یا آخر وسرانجام در سال ۱۳۴۰ به فریدونشهر تغییر نام یافت. هم اکنون گرجیان این شهر را در زبان خود با نام سوپلی و مرتقوپی نام می برند.

لقب جدیدی که به این شهر گذاشته شده، سوئیس ایران است که به دلیل طبیعت بکر و کوه های سر به فلک کشیده به آن الحاق شده است.

موقعیت

غربی ترین شهرستان استان اصفهان است که در دل رشته کوههای زاگرس واقع شده و دارای پنج دهستان با اسامی: برف انبار، چشمه لنگان، عشایری قلعه سرخ، پیشکوه موگوئی و پشتکوه موگوئی است. همچنین دارای دو شهر: فریدونشهر و برف انبار و در حدود ۸۵ روستا است؛ مرکز شهرستان فریدونشهر می باشد و با قرار گرفتن در ارتفاع ۲۵۵۰ متر از سطح دریا بلندترین شهر کشور ودر واقع بام ایران بشمار می آید .

مرکز شهرستان فریدونشهردر فاصلۀ ۱۷۵ کیلومتری از مرکز استان واقع شده و مابین استان های لرستان، خوزستان و چهارمحال و بختیاری قرار داد. بلندترین ارتفاعات این منطقه قلۀ شاهان کوه با ۴۰۴۰ متر و پایین ترین نقطه در منطقه دورک (رودخانه رودبار) با ارتفاع ۱۴۵۰ متر (هم تراز شهر اصفهان) می باشد.

اقوام و مردم شناسی

ترکیب بندی جمعیت شهرستان به ترتیب اکثریت عبارتند از: گرجی ، بختیاری، ترک، فارس، ارمنی، که قوم اخیر در روستای خویگان ساکن هستند. دیگر اقوام همگی مسلمان و شیعۀ دوازده امامی می باشند.

مردم فریدونشهر به سنن وآداب و روسوم خود اهمیت فراوان می دهند واز نظر فرهنگی جزو شهرهائی با شاخص بالا به نسبت جمعیت ، بخصوص در قبولیهای کنکور سراسری می باشند مهمتر از آن میزان رفتارهای ضد اجتماعی ، ارتکاب جرم و پرونده های مطروحه در دادگاهها در بین شهرهای استان وحتی کشور در پایین ترین سطح خود بوده واز نظر امنیت وسلامت اجتماعی جزو امن ترین و آرامترین شهرها بشمار می اید .

اقلیم

حداکثر و حداقل دما در نواحی مختلف شهرستان به ترتیب بین (۳۴ + و ۳۸+ سانتیگراد) تا (۳۴- و ۳۸- سانتیگراد) متغیر است.

اقلیم شهرستان به چهار ناحیه تقسیم می شود :

۱ –       بسیار مرطوب و خنک با زمستان های بسیار سرد

۲ –       نیمه مرطوب و معتدل با زمستان های سرد

۳ –       نیمه مرطوب و گرم با زمستان های نسبتاً سرد

۴ –       ناحیۀ محدودی با برف های دائمی

این شهرستان با بارش حدود ۷۰۰ میلیمتر برف و باران در سال با چشمه سارهای فراوان، کوههای سر به فلک کشیده و آبشارهای طبیعی است.

شهر فریدونشهر یک منطقه کوهستانی با زمستانهای سرد وتابستانهای معتدل بوده و از بارندگیهای فراوان در طول شش ماه از سال برخوردار است.

میراث فرهنگی

از نظر آثار تاریخی نیز به دلیل کوهستانی بودن و سست بودن خاک منطقه آثار چندانی در این منطقه به چشم نمی خورد؛ از آثار به جا مانده سنگ نگاره ، غار تاریخی دیگوله، شیرهای سنگی و چند خانه از دوران پهلوی را می توان نام برد که متآسفانه همه این آثار در اثر بی توجهی در حال تخریب و از بین رفتن هستند.

جاذبه های طبیعی شهرستان:

     شهرستــان فریدونشهر، با توجه به موقعیت آب و هوایی و کوهستانی بودن ، ‌وجود چشمه ساراها و انواع گیاهان و گلهای زیبای وحشی ،‌در دامنه ها ، کوهسارها ،‌هر بیننده و دیدار کننده از شهرستان در فصل بهار و تابستان را به خود محسور می کند ، زمستانهای پر برف و زیبا ، جهت اسکی در دامنه ها ،‌یکی از لوازم و امکانات خوب منطقه برای جذب توریسم می باشد ، وجود غارهای زیبا و آهکی در کوهها و وجود کوههای بلند و جوان زمینه های بسیار خوبی را برای کوهنوردان فراهم می سازد .آب وهوای سالم ومحیط آرام وکوهستانی این شهر همراه با روی گشاده مردم موجب شده است همه ساله شمار زیادی از مسافرین بخصوص در فصل تابستان میهمان شهر طبیعت زیبا باشند .