جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

شهر بافت کرمان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهر بافت کرمان

Loading the player...

 شهر بافت در ۱۶۵ کیلومتری مرکز استان کرمان، با ارتفاعی حدود ۲۳۰۰متر (2230 تا 2350)سومین شهر مرتفع ایران و با بیشینه و کمینه دمای +38 و -5 خوش آب و هوا‌ترین شهر استان می‌باشد. این شهرستان با داشتن شرایط ویژه دما و ارتفاع و بارش دارای بزرگترین پهنه جنگلی جنوب شرق کشور است مساحت جنگلهاي اين شهرستان۳۵۰۰۰۰ شهر بافت کنونی ۱۲۰۰ سال قدمت تاریخی دارد. اما قدمت شهرستان بافت (اقطاع) به ۵۰۰۰سال قبل از میلاد می‌رسد.

از نقاط دیدنی این شهرستان میتوان به پارک ملی خبر، غار طرنگ، غارجفریز،کوه شاه با ارتفاع ۴۴۰۲متر و آبشارهای خوشکار و بنگان، خانه ایرانمنش‌، قلعه افشارها، قلعه کردعلی، سد بافت، چهار طاقی ارزوئیه، تپه یحیی و باغهای گردوهای کهنسال گوغر، امامزاده سید علی موسی با قدمتی ۹۰۰ساله،جنگلهای بنه وبادام گوشک وسه چاه، مقبره شیخ محمد پرنده وجنگل زیبای روستای مزار و بسیاری نقاط زیبای دیگر اشاره کرد.

  در این شهرستان مردم بیشتر به شکل طایفه‌ای زندگی می‌کنند به طوری که یک سوم جمعیت عشایر کشور و بیشترین تعداد ایل و طایفه در بافت زندگی میکنند. ایلات بزرگ افشار، لک، سلیمانی، جبالبارزی از جمله بزرگترین ایلات بافت میباشند.

 

هكتار مي‌باشدشهر بافت کنونی ۱۲۰۰ سال قدمت تاریخی دارد. اما قدمت شهرستان بافت (اقطاع) به ۵۰۰۰سال قبل از میلاد می‌رسد.

از نقاط دیدنی این شهرستان میتوان به پارک ملی خبر، غار طرنگ، غارجفریز،کوه شاه با ارتفاع ۴۴۰۲متر و آبشارهای خوشکار و بنگان، خانه ایرانمنش‌، قلعه افشارها، قلعه کردعلی، سد بافت، چهار طاقی ارزوئیه، تپه یحیی و باغهای گردوهای کهنسال گوغر، امامزاده سید علی موسی با قدمتی ۹۰۰ساله،جنگلهای بنه وبادام گوشک وسه چاه، مقبره شیخ محمد پرنده وجنگل زیبای روستای مزار و بسیاری نقاط زیبای دیگر اشاره کرد.

  در این شهرستان مردم بیشتر به شکل طایفه‌ای زندگی می‌کنند به طوری که یک سوم جمعیت عشایر کشور و بیشترین تعداد ایل و طایفه در بافت زندگی میکنند. ایلات بزرگ افشار، لک، سلیمانی، جبالبارزی از جمله بزرگترین ایلات بافت میباشند.

 

شهرستان بافت تولید کننده ی 85 در صد از کرک تولیدی کشور است ولی متاسفانه از این ظرفیت به خوبی در این شهرستان استفاده نشده است .

برای راه اندازی مجدد کارخانه کرک بافت که به مدت چهار سال تعطیل گردیده است چنانچه از محل کمک های فنی و اعتباری استانداری و از طریق صندوق حمایت از بخش کشاورزی تسهیلاتی در اختیار کارخانه گذاشته شود، این مشکل قابل حل است.


بافت دومین شهر عشایر نشین کشور می باشد و از لحاظ تعداد ایل و طایفه در سطح کشور رتبه اول را دارد و 1 میلیون و 200 هزار راس دام سبک و 20 هزار راس دام سنگین در این منطقه وجود دارد.

 66 در صد کرومیت کشور در این شهرستان تولید می شود و متاسفانه دور باطل در تولید و فرآوری معادن اسفندقه انجام میگردد و سنگ کرومیت در معادن شهرستان بافت استخراج ولی در شهرستان سبزوار به آلیاژ تبدیل و از طریق بندر عباس صادر می شود که باید با جدیت جلوی خام فروشی گرفته شود.

 پتانسل های بالقوه گردشگری منحصر بفرد این شهرستان مانند پارک ملی خبر با 180 هکتار وسعت، بزرگترین پارک زیست محیطی خاورمیانه محسوب می شود که به همراه غار طرنگ که از غارهای بی نظیر کشور می باشد، می تواند در رونق صنعت گردشگری شهرستان مورد توجه باشد .

هنر مردم شهرستان بافت در صنایع دستی از جمله گلیم دشتاب وگوغرکه معروفیت جهانی دارد و قالی دست باف می تواند برای هنر دوستان پر جاذبه و در راستای معرفی هنر این منطقه مفید واقع شود.

 در بافت مردم بیشتر به صورت طایفه ای زندگی میکنند. 

ساختار اجتماعی این  طوایف تا حد زیادی به هم شباهت دارد هر ایل از تعدادي طايفه و هر طايفه از چند تيره، هر تيره از تعدادي ايشوم (eysum) و هرايشوم از چندين خانوار تشكيل ‌شده است. 

 بنابراين نظام سنتي ايلي از بزرگترين واحد تا كوچك ترين آن از اين
قرار بوده است: ايل، طايفه، تيره، ايشوم و خانوار.

 ايشوم تركيب ثابتي ندارد و معمولاً تعدادي خانوار با توافق هم تشكيل يك ايشوم را مي‌دهند، از اين رو به اصطلاح خودشان، خانوارهاي يك ايشوم با يكديگر شريك گله هستند.
اين خانوارها ممكن است با هم خويشاوند باشند يا اينكه نسبتي نداشته باشند،
به هر حال يك خانوار عضو ايشوم مي‌تواند در پايان سال دامداري (آخر بهار)
به علت به توافق نرسيدن با خانوارهاي ديگر از ايشوم جدا و به ايشوم ديگري ملحق شود. خانواده در ايشوم هسته‌اي و استقلال نسبي دارد. اما هر خانواده با ديگر خانواده‌هاي عضو ايشوم در همه كارها، همبستگي اجتماعي دارد. امور اجتماعي و توليدي ايشوم اغلب به صورت تعاوني وبا كمك يكديگر انجام مي‌گيرد. درگذشته در راس تمام ايل يك خان (ايلخان) قرار داشت. در حال حاضر هر طايفه يك خان و هر تيره يك ريش سفيد و هر ايشوم يك نفر سر ايشوم دارد.
هر ايشوم در كار خود استقلال دارد و اطاعت از دستورها و توصيه‌هاي ريش
سفيدان فقط به خاطر احترام به آنان است و ايشان جز در موارد خاصي همانند ميانجي گري و حل اختلافات نقش ويژه‌اي در تصميم گيريها ندارد.

اقتصاد ايل
 الف) دامداري با اين كه مردم ايلات بافت اکثرا يكجانشين یا نیمه کوچرو شده‌اند اما هنوز از طريق دامداري و قالي بافي امرار معاش مي‌كنند و درآمد آنان بیشتر از اين راه است. بيشتر خانواده‌هاي عشایر حداقل ده تا پانزده گوسفند و بز و يك يا چند گاو دارند. محصولات دامي اين ايلات علاوه بر تامين نياز خانواده، جنبه كالايي نيز دارد و بيشتر پيله وران و مغازه داران محلي به بازارهای بافت و سيرجان عرضه مي‌كنند. فراورده‌هاي دامي آنان عبارتند از: پشم، كرك، مو، پوست، ماست، كره، روغن، دوغ، كشك، پنير، ترف، (قره قوروت).

ارتفاعات شمال شهر بافت با ارتفاعی حدود 2700متر از سطح دریا جلوه ی ویژه ای به این شهر کوچک کوهپایه ای بخشیده است.
منظره ی فوق العاده ی مه آلود کوه دالاخونه را شاید کمتر کسی دیده باشد. به رغم نزدیکی به شهر این کوه کمتر مورد توجه قرار گرفته ولی هنوز کسانی هستند که هر روز با این کوه زیبا دیدار میکنند.
منشا این کوه آتشفشان ناشی از چین خوردگی های مرکزی ایران است.
  مناظر زیبایی از شهر بافت و کوه سفیدپوش شاه و دریاچه ی سد از فراز این کوه زیبا قابل مشاهده است.
درمورد وجه تسمیه ی این کوه باید گفت که دال به معنای هما است و دالاخانه به معنای آشیانه ی هما میباشد.


همانطور که مستحضر هستید هما از پرندگان اساطیری ایران است هما از خانواده ی کرکس هاست و پهنای بالش گاه به دو متر میرسد و از آنجا که از مغز استخوان تغذیه میکند نیازی به شکار ندارد.
هنوز هم جمعیت خوبی از این پرنده در شهرستان و به خصوص در پارک ملی خبر و پناهگاه روچون زندگی میکند.

همای بر سر مرغان از آن شرف دارد              که استخوان خورد و جانور نیازارد

                کوهستان لاله زار (کوه شاه ) در محدوده ی شهرستان بافت و در ۳۰کیلومتری شمال شرقی  این شهر قرار گرفته است.وجه تسمیه ی این کوه به خاطر قله ی غربی این کوهستان است که به صورت تک قله از اکثر مناظر مشاهده میشود و با کوهستانهای اطراف اختلاف ارتفاع زیادی دارد.

این کوه در سالهای پس از انقلاب (در راستای طرح حذف نام شاه  از نقشه ی ایران) به لاله زار تغییر نام یافت.