جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

روستای ون کاشان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای ون کاشان

Loading the player...

ون  نام منطقه اي ( روستايي ) بسيار خوش آب و هوا در 60 کيلومتري شمال غرب کاشان مي باشد . و موقعيت جغرافيايي آن 3 دقيقه و 51 درجه طول جغرافيايي و 10 دقيقه و 34 درجه عرض جغرافيايي مي باشد.و ارتفاع آن از سطح دريا بيش از 2000 متر است.ودرمسيرورودي ازکاشان به اين روستادر غرب و جنوب غربي شهر کاشان مناطق خوش آب و هواي بسياري منجمله نياسر و قريه چنار (زادگاه سهراب سپهري ) و گلستانه( شعر معروف سهراب)و مشهد اردهال ( زيارتگاه و مقبره سهراب ) روستاي کمال الملک ( زادگاه کمال الملک ) و وادقان و ون ( روستاي دوست داشتني !) وجود دارند. بنابران اين اسم با ميني بوس ون يا نمودار ون يا سقز ون يا ون سنندج ( منطقه اي در اطراف سنندج ) و يا شبکه هاي ون (بحثي بسيار گسترده در علم کامپيوتر ) اشتباه نشود .
جمعيت زمستان120-400 نفر و در تابستان600 -800 نفر شغل اکثر مردم کشاورزي ودامداري محصولات گردو, گل محمدي, بادام و لبنيات مي باشد.اين روستارا 17مزرعه وچشمه ييلاقي و12قله به شکل زيبايي محصورکرده است

روستا با هوايي مطبوع و دل انگيز در فصل هاي بهار و تابستان ، ميزبان مسافراني از شهرستان کاشان ميباشد که خسته از هواي گرم شهر ، به روستا پناه مي برند.از نظر موقعيت سياسي براساس آخرين تقسيمات- اداري سال 1385، روستاي ون جزء روستاهاي استان اصفهان، شهرستان كاشان، بخش نياسر و دهستان كوهدشت، محسوب مي‌شودبه لحاظ موقعيت نسبي روستاي ون از سمت غرب به روستاي رهق، از شرق به روستاهاي سار و وادقان و از جنوب به روستاي ارمك يك همسايه است.
در اين روستا 4 مرکز گلاب گيري دارد که باعث اشتغال 40 نفر شده است
در منابع مكتوب مطالب قابل استنادي در ارتباط با سابقة سكونت و وجه تسميه اين روستا يافت  نشد ولي براساس مطالعات ميداني و بنا به اظهارات مطلعين و معتمدين، اسم اين روستا برگرفته از نام درخت ون است كه در آن زمان درخت ون در اين روستا زياد بوده، هم‌چنان كه الان هم در روستاي ون تعداد اين درخت زياد است. به‌همين‌خاطر ساكنين اوليه نام اين روستا را ون گذاشتند.پيشينه تاريخي روستا بنابه اظهارت معتمدان محل به‌بيش از هزار سال پيش    برمي‌گردد.
شاهزاده يوسف ابن جعفر ابن علي اين ابيطالب (نوه امام علي عليه السلام) در اين روستا مدفون است.
در منابع مکتوب مطالب قابل استنادي در ارتباط با سابقة سکونت و وجه تسميه اين روستا يافت نشد ولي براساس مطالعات مي‌داني و بنا به اظهارات مطلعين و معتمدين، اسم اين روستا برگرفته از نام درخت ون است که در آن زمان درخت ون در اين روستا زياد بوده، هم‌چنان که الان هم در روستاي ون تعداد اين درخت زياد است. به‌همين‌خاطر ساکنين اوليه نام اين روستا را ون گذاشتند. پيشينه تاريخي روستا بنابه اظهارت معتمدان محل به‌بيش از هزار سال پيش برمي‌گردد.