جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

خانه تاریخی فانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خانه تاریخی فانی

Loading the player...

خانه علامه فانی مربوط به دوره قاجار است و در اصفهان، محله جوباره ،خیابان ولیعصر، کوچه سلطان سنجر واقع شده است.

این اثر در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۷۵ با شماره ثبت  ۱۸۴۵ به‌عنوان یکی ازاثار ملی ایران به ثبت رسیده است.     

مالک فعلی :
این خانه اکنون توسط فردی عراقی از میراث فرهنگی به قصد تعمیر و نگهداری خریداری شده و اکنون به صورت مهمان سرایی خصوصی در امده است . این خانه در دهه ی هشتاد شمسی مرمت شده است که استاد کاران ان عبارت اند از: جناب اقای رسام استادکار نقاشی ,جناب اقای عشاقی استاد چوبکاری,........
این خانه یکی از نمونه خانه های ارزشمند تاریخی اصفهان است که دارای ......متر مربع مساحت در دو طبقه میباشد.
•    این اثر در قدیم به صورت نیمه مخروبه بوده اما اکنون کاملا مرمت و بازسازی شده است. بنای اصلی این خانه مربوط به زمان قاجار میباشد .که از ابتدا دارای دو جبهه شمالی(زمستان نشین) و جبهه ی شرقی (بهارنشین) بوده که خوشبختانه دچار سانحه و تغییرات نشده است.
•    خانه مذکور دو حیاطه میباشد که شامل یک حیاط بیرونی بزرگ مستطیل شکل به مساحت.... و یک حیاط خلوت کوچکتردر جبهه ی شمالی است که امروزه نیز پا برجا است.

ورودی:
این خانه شامل دو ورودی است که هر دو ورودی در جبهه ی شمالی واقع است.

1) ورودی اصلی: هنگامی که از سر در خانه میگذریم وارد هشتی میشویم که دارای تزیینات رسمی بندی از نوع رسمی شانزده فیل گوش دار میباشد سپس توسط دالانی با اختلاف سطح هفت پله نسبت به معبر به گوشه ی شمالی میانسرا میرسیم.(رئیس زاده,مفید1384,)
) ورودی خدماتی: هنگامی که از سردر میگذریم با اختلاف سطح سه پله از معبر که یک پله پیش از در ورودی و دو پله در داخل واقع است به راهروی طبقه ی فوقانی خانه میرسیم که دارای تزئینات رسمی بندی از نوع رسمی هشت و تنگ بری است که  به منطور ورود بانوان و خدمه به طبقه ی فوقانی بوده است.

میانسرا:
•    کلیه فضاهای خانه در دو جبهه ی حیاط یعنی جبهه ی شمالی(زمستان نشین) و جبهه ی شرقی(بهارنشین) سازماندهی شده اند که همه ی جبهه ها هم ارتفاع میباشند و شامل دو طبقه اند.
•    حیاط خانه ذوزنقه ای شکل است ودر جبهه ی شمالی دارای شاه نشین میباشد.در مقابل جبهه ی مذکور حوضی مستطیل شکل وجود دارد که در گذشته بزرگ تر ودارای عمق بیشتری بوده است که در زمان حال کوچکتر و کم عمق تر شده و متناسب با فضای خانه در امده است.
•    فضای سبز موجود مربوط به دوران معاصر است و از حال و هوای قاجاری بیرون امده به جز تک درخت کاج تنومندی که مربوط به بیش از صد سال پیش  است.

جبهه ی شمالی
•    بخش شمالی یا بخش زمستان نشین است که دارای دو طبقه میباشد. مهمترین فضای خانه (از نظر تزئینات )در جبهه شمالی قرار دارد .این جبهه شامل تالاری شاه نشین دار به ارتفاع دو طبقه درمیانه است و دو اتاق سه دری در دو سوی آن واقع شده اند .تالار زیبا ترین فضای خانه است که با انواع تزیینات بسیار زیبایی مزین شده است.
•    در گوشه ی شمال شرقی راهرویی وجود دارد, درسمت چپ راهرو دسترسی به سه دری ها وتالار شاهنشین,در سمت راست  به مطبخ و در مقابل به حیاط اندرونی را میسر میسازد که از انجا توسط پلکانی به طبقه اول دسترسی پیدا می کنیم.
•    طبقه ی اول شامل سه اتاق میباشد که یکی از ان ها دارای تزئینات گچ بری ونقاشی و بخاری گچی است.
•    دو اتاق دیگر به صورت اتاق خواب در امده و دارای ایوانچه مشرف به حیاط اند .

شاه نشین
شاه نشین خانه(بخش زمستان نشین) در جبهه ی شمالی قرار دارد و رو به جنوب غرب بوده و از اغاز صبح گرم می شده است .این قسمت دارای پلان صلیبی شکل می باشد.دیوارها دارای ظرفیت حرارتی بالایی هستند و باعث تعدیل سرمای شب می شوند. تالار به تزئینات زیبای نقاشی, کاشی کاری ,گچ بری رنگی, آینه کاری ,مقرنس و قطاربندی آراسته شده و از طریق ارسی سه لنگه ای که با شیشه های رنگی مزین شده به حیاط گشوده میشود. در طبقه دوم شاه نشین اندرونی وجود دارد که توسط پنجره ی زیبای مشبک گره چینی به شاه نشین دید دارد. در اتاق سکویی ست که بر  روی ان حوضی از جنس سنگ مرمر در مقابل ارسی وجود دارد, این حوض در گذشته(پیش از مرمت) به گونه ای بوده که برای انجام واجبات شرعی نظیر غسل مورد استفاده قرار میگرفته است.

جبهه ی شرقی
بخش شرقی در قدیم یک طبقه و نیم بوده اما در حال حاضر بخش بهار نشین بنا شامل دو طبقه است.تالار بهار نشین به همراه سه اتاق دیگر در طبقه همکف میباشد.در طبقه فوقانی بهار نشین ایوان وسیع و نیمه بازی در میان اتاق ها وجود دارد که دارای تاقچه های دو قطاره و قطار بندی  روی دیوار های ان مزین شده است و  دارای دو ستون چوبی که  ستون ها الحاقی  و الهام گرفته از کشورهای عربی میباشد .ایوان واقع در بنا در زمان معاصر الحاق شده و در گذشته  نبوده و جبهه ی شرقی بنای اصلی تقریبا یک طبقه بوده است.

تالار بهار نشین
این قسمت از خانه در جبه شرق واقع شده است ودارای پلان مستطیل شکل میباشد که از گزند آفتاب به دور است و کمترین میزان انرژی خورشید را در تابستان در یافت میکند
این تالار دارای یک ارسی سه لنگه ودو در در طر فبن است که از طریق این ارسی وپنجره های مشبک نور میگیرد.
اتاق مذکور دارای تزئنات قطاریندی,طلاکاری تنگبری مشبک وبخاری زیبایی مزین به گچبری از نوع گره(شمسه,پنج کند و...)میباشد.فرم بالایی بخاری الهام گرفته ازکلاه خود سربازان مغول است که با طرح های اسلیمی مزین شده و دارای گره های.......گچ بری شده و تنگ بری و قطار بندی سه طبقه است.طاقچه ها دارای قطاربندی سه طبقه و دیوارها نیزدارای قظار بندی دو طبقه است
سقف اتاق گچبری ساده ای دارد که در زمان معاصر انجام شده والحاقی میباشد.

جبهه جنوبی
جبهه جنوبی دارای فضای کارکردی نبوده است, که در زمان حال ایوانی به آن الحاق شده و شامل تزئینات آینه کاری و گره بندی ترکیبی و سرستون قطار بندی می باشد.
جبهه غربی
جبهه غربی این حیاط را دیوار قاب سازی شده ای محصور کرده و فاقد فضاهای کارکردی است.