جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

بقعه امامزاده سید صالح قصیر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بقعه امامزاده سید صالح قصیر

Loading the player...

امامزاده سید صالح قصیر واقع در بیدهند خوانسار با هفت واسطه به امام هفتم شیعیان حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می پیوندد و از آن جهت ملقب به قصیر بوده اند که خود و فرزندانش کوتاه قد بوده اند سید صالح قصیر مدفون در بیدهند خوانسار سید صالح قصیر اول و سید صالح قصیر مدفون در پشتکوه فریدن به سید صالح قصیر دوم ملقب می باشد . در شجره نامه های قدیمی که در سال 1256 قمری تنظیم شده است و ممهور به مهر علمای آن زمان می باشد آمده است که سید صالح علیه الرحمه صاحب حالات صوری و معنوی بوده و مریدان او در لرستان و بختیاری بسیارندنسب این امامزاده با هفت نسل به امام هفتم شیعیان می رسد و لقب قصیر را به سبب کوتاه قد بودن به او و فرزندانش داده اند.
سید صالح قصیر مدفون در بیدهند خوانسار به سید صالح قصیر اول و سید صالح قصیر مدفون در پشتکوه فریدن به سید صالح قصیر دوم ملقب است.
در شجره نامه ای قدیمی که در سال 1256 قمری تنظیم و ممهور به مهر علمای آن زمان شده، آمده است که سید صالح علیه الرحمه صاحب حالات صوری و معنوی بوده و مریدان او در لرستان و بختیاری بسیارند.
بسیاری از سادات موسوی و سید صالحی در گلپایگان، خوانسار، فریدن، فریدونشهر و الیگودرز از نوادگان این امامزاده هستند.
با توجه به سابقه تاریخی شهرستان خوانسار و قرار گرفتن در مسیر عبور و مرور شهرستانهای اطراف، فرزندان و نوادگان سید صالح به شهرهای اطراف مهاجرت کرده و هم این امر موجب پراکندگی فرزندان و خاندان این امامزاده جلیل القدر در شهرها و استانهای اطراف شده است.
ضریح مطهر این امامزاده شریف در سال 1377 توسط یکی از خیرین ساخته و بر روی سنگ مزار داخل بقعه قرار گرفته است.
دور تا دور ضریح، چهار ستون قرار گرفته که استادانه آینه کاری شده است.
گنبد حرم از کف تا بالا 20 متر ارتفاع دارد. در تزیینات داخل حرم سوره هایی از قرآن کریم بر روی کاشیکاری های زیبای آن در اضلاع و دیوارها هنر نمایی می کند.
گنبد زیبای کاشیکاری شده زیارتگاه همچنین دو منار کاشیکاری شده آن بر اهمیت و جلال این مکان افزوده است.
حرم این امامزاده جلیل القدر از دیرباز تاکنون زیارتگاه دوستداران و علاقه مندان اهل بیت (ع) بوده است و توسعه صحن و رواق آن ضروری به نظر می رسد