بقعه امامزاده تقی (علیه السلام)- دهق

امامزاده تقی (علیه السلام)شهردهق اين بارگاه كه گفته مي شود برادرزاده امامزاده شمس الدين محمد علويجه مي باشد از احترام و تقدس خاصي براي زايرين و اهالي شهرستان برخوردار مي باشد.نسب ايشان به اعتقاد معتمدين محل به حضرت موسي بن جعفر (علیه السلام) مي رسد

به امامزاده تقی (علیه السلام) معروف می باشد.

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستان باشکوه و زیبای امامزاده تقی (علیه السلام) در دامنه کوه لافرح شهر دهق در 75 کیلومتری شهر نجف آباد واقع شده و چشم انداز آن فوق العاده زیبا و دیدنی است .

بناي قديمي اين بقعه ساختماني از خشت و گل در ابعاد 3×2/5 بوده كه گنبدي طاق و چشمه اي معمولي روي آن قرار گرفته بوده است. در سال 1363 به همت اهالي محل و هييت امناء و خيرين و همكاري اداره اوقاف نجف آباد اين بنا تخريب و بناي فعلي با مساحت 1300متر ساخته شد.

گنبد فعلي امامزاده از سطح زمين 19 متر ارتفاع داشته و داراي سه شبستان و 4 رواق در اطراف مي باشند. از سه ايوان موجود، 2 ايوان مشرف به شهر، داراي كاشيكاري هنرمندانه ايست كه چشم زايرين را به خود خيره مي كند. در داخل امامزاده ضريح فلزي 4 گوشي به ابعاد 3×2 روي سنگ مزار كه از تاريخ نصب آن 10 سال مي گذرد، قرار گرفته و كماكان نماهاي داخل و تزييني امامزاده همچنان در حال ساخت و بازسازي است.

در قطعه سنگي كه در حرم موجود مي باشد كه به تاريخ 1299(هـ. ق) جملات زير حجاري شده است: [بنا به فرمايش سركار عظمت شوكت مدار حضرت معز اولياء خان ناظرايدالجلاله تعمير بقعه مباركه لافرح، كه مكان شريف و مباركيست و در كتاب معتبر ديده شده كه در اين مكان شريف 7 نفر از اولاد اَمجد ائمه اطهار مي باشد. بدين تفسير به يك قران(قرن) كه تقي ابن محسن ابن موسي ابن جعفر)(عليه السلام) مي باشد او را در دامنه درّه لافرح سوفيا اين مردان مليه اله لعنت او را شهيد كرد و چهار دختر از اولاد حضرت رضا (عليه آله تهيه و سنا) كه در زير بزرگ سنگ دم دره غايب شده اند، از اسامي آنها اين است حليمه و سكينه و آمنه و رحيمه باشند و دو نفر از اولاد امجد حضرت امام زين العابدين كه روحيل و ادهم باشند و به دامنه دره و رودخانه شهيد كرده اند. و ثبت و ضبط اين وقايع در شوال سنه الف و ما تسعه و تسعين به سعي و احتمام سركار عالي جناب نايب محمد كريم منان صورت انجام پذيرفت (عمل استاد مشهدي عبداله حجار) در داخل بقعه سنگي وجود دارد كه تاريخ آن به سال 1299 هـ .ق بود. در آن از امامزادگاني ديگر چون حليمه، سكينه، آمنه و رحيمه (سلام الله عليها) از اولاد امام زين العابدين ياد شده است.  

استان اصفهان ـ شهرستان نجف آباد ـ شهر دهق، دامنه کوه لافرح

 
Loading the player...