جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

امام زاده ابوالعبّاس (ع) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امام زاده ابوالعبّاس (ع)

امام زاده ابوالعبّاس سلام الله علیه
نسب این امام زاده بزرگوار به حضرت ابوالفضل العباس(ع) می رسد
مساحت کل امام زاده قریب به 4000 متر و زیر بنای آن به اتفاق رواقها و حرم به 800 متر می رسد
توصیف امام زاده:
امام زاده‏اى است مورد توجّه،از أولاد و أحفاد علمدار بزرگ کربلا، باب الحوائج الى اللَّه، أبا الفضل العبّاس علیه السلام بشمار آمده است. در یک قطعه سنگ مرمرىِ جالب، که در دیوار حرم امام زاده ابوالعبّاس، (ساختمان قدیمى) نصب گردیده بوده و فعلاً در محلّ ویژه‏اى نگهدارى مى شود
نام او محمّد و کنیه او ابوالعبّاس ولى در سنگ لوحه دیگرى، که به دیوار سر در و ایوان ورودىِ قدیمىِ امام زاده، نصب گردیده و در حال حاضر مقدارى از سطح صحن جنوبى امام زاده، پائین تر است (و در گودى قرار دارد و با پنجره شیشه‏اى، محافظت مى‏شود).
از عبارت یاد شده، که ظاهراً در سال نهصد و بیست هجرى قمرى، حجّارى و نصب گردیده، استفاده مى‏شود که نام امام زاده، على و کنیه او، ابوالعبّاس است (که مشهور مى‏باشد).
تزیینات حرم و رواقهای آن شامل نقاشی و آینه کاری های نفیس و هنرمندانه می باشد.
ضریح فلزی امام زاده به ابعاد 4×5/2 روی امام زاده قرار گرفته و زیر گنبد تا سقف حرم آینه کاری شده است. در ضلع جنوبی حرم ایوانی مطلا قرار گرفته که قدمت آن به 400 سال قبل و زمان قاجاریه می رسد.
یکی دیگر از ویژگی های این امام زاده سقف سالن شرقی امام زاده است به مساحت 110 متر مربع که یکپارچه کاشیکاری و معرق شده است. ارتفاع گنبد دوپوش امام زاده از کف به 24 متر می رسد و در کنار امام زاده مجتمعی فرهنگی درمانی به مساحت 1200 متر ساخته شده و در اختیار مردم قرار گرفته است. همچنین زیارتگاه دارای کتابخانه ای با 17000 جلدکتاب جهت استفاده برای عموم ساخته شده است.
مردم و اهالی شهر خوراسگان به این مکان مقدس و امام زاده شریف احترام خاص و ویژه قایل می باشند.

ساختمان قدیمى امام زاده ابوالعباس سلام الله علیه
حرم و بقعه امام زاده ابوالعباس، یک ساختمان قدیمى داشته، که متعلّق به قرن دهم هجرى بوده و مخروبه گردیده و در سالهاى اخیر تجدید و توسعه یافته و فقط یک ایوان و سردَرِ جالب و زیبا، که داراى قطار بندى هشت ترک گچ برى مى‏باشد، از آن ساختمان قدیمى باقى مانده، که از میراثهاى فرهنگى به شمار مى رود.
از تاریخ هاى موجود در سنگ نوشته هاى متعلّق به امام زاده ابوالعبّاس سلام الله علیه که قدیمى ترین آنها تاریخ 920 مى باشد، به خوبى روشن مى شود که ساختمان و بناى امام زاده، متعلّق به قرن دهم به بعد بوده و نشانه‏اى که از پیش از این تاریخ حکایت کند، به دست نیامد.