سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

امامزاده سلطان سیدعلی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده سلطان سیدعلی

Loading the player...

بنای امامزاده سلطان سیدعلی متعلق به اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری است. بانی این بنای زیبا و با شكوه میرجلال الدین احمد بوده است كه در جلوی درب شرقی حرم امامزاده مدفون است.
این ساختمان مزار امامزاده سلطان سیدعلی فرزند امام موسی كاظم(ع) است. مؤلف تاریخ نایین به نقل از سالك این امامزاده را صاحب كرامت ذكر كرده است و وی را سیدی بزرگوار نامیده است. مردم نایین به این امامزاده اعتقادی كامل دارند و تا چند سال پیش اموات خود در صحن آن دفن می كرده‌اند علاوه بر آن از سال‌های پیش در روزهای عزاداری، دسته‌های  سینه زنی در محل امامزاده حاضر شده و به سوگواری می‌پرداختند. مؤلف كتاب «طرایق الحقایق» نیز از این امامزاده با احترام یاد كرده و این بیت را امامزاده ذكر می‌كند.
این گنبد و رواق که از عرش برتر است          خود بارگاه زاده موسی بن جعفر است
بنای تاریخی امامزاده سلطان سید علی، از نوادگان امام موسی بن جعفر علیه السلام در شهرستان نایین و در بیرون دروازه چهل دختران، واقع شده است.
مجموعه بنای امامزاده شامل بقعه، صحن، مدرسه و آب انبار حمام می‌باشد. بر روی محور عرضی امامزاده گنبد خانه ای به شکل هشت ضلعی قرار دارد که با ضمایم خود، فضایی چلیپایی پدید آورده است. گنبد خانه دارای گنبد دو پوش مرتفعی است که با کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ، زینت یافته است.
حرم امامزاده از چهار طرف دارای ورودی است در جنوبی مشرف به صحن مخروبه زنانه است. در شمالی به ایوان باز می‌شود و در غربی به رواق و کفش کن و صحن اصلی گشوده می‌شود. فضای اطراف کفش کن، با کاشی‌های ساخت نایین تزیین شده که دارای نقوش گل و بوته بوده و اشعاری بر آن‌ها منقوش شده است. در جنوبی به داخل شبستانی باز می‌شود  که در آن چند مقبره در دو اتاق وجود دارد. سمت جنوب حرم نیز تقریباً به همین گونه است. بخش زنانه دارای رواق و اتاق هایی به سمت پشت قبله می‌باشد. آب انباری نیز در در ضلع شمال شمال غربی صحن واقع شده است.
در جبهه جنوبی و شمالی صحن امامزاده دو فضای دیگر قرار دارد که هر یک شامل یک تالار پنج دری با شاه نشین و دو اتاق سه دری در طرفین آن می‌باشد. این اتاق‌ها نیز به نوبه خود دارای ایوان‌های کوچک در مقابل یکدیگر هستند. در سمت غربی صحن سازه‌هایی جدید و چسبیده به بنا با پی ریزی بتونی افزوده شده که البته به ماهیت بنای مورد نظر صدمه می‌زند.
مولف کتاب تاریخ نایین در صفحه 79، به نقل از سالک، این امامزاده را صاحب کرامت ذکر کرده و وی را سیدی بزرگوار نامیده است. میر جلال الدین بانی این بقعه و بارگاه نیز از بزرگان نایین بوده که قناتی به نام جلال الدین در نزدیکی نایین احداث کرده و نیمی از آن را وقف بر این ساختمان نموده است. قبر بانی، در جلو در شرقی حرم امامزاده قرار گرفته است.
در مغرب حرم، مدرسه‌ای در دو طبقه ساخته  شده بود که به طلاب علوم دینی اختصاص داشت. در گذشته جبهه غربی شامل طاق نماهای فرو رفته‌ای بوده و نمایی مشابه نمای شرقی داشته است. ورود به صحن امامزاده، از جبهه غربی و از طریق دو در ورودی صورت می‌گرفته که هر دو این ورودی ها دارای سردر بلند آجری  و یکی از آن‌ها دارای دو مناره آجری با مقطع هشت ضلعی بوده است.

حرم امامزاده فضاي وسيعي است كه گنبدي بزرگ و زيبا و با كاشيهاي فيروزه اي رنگ بر بالاي آن خودنمايي مي كند در كنار اين حرم بزرگاني همچون سيد قوام الدين، بدرالدين و سيف الدين مدفون هستند بررواق حرم مطهر امامزاده اشعاري بخط نستعليق نوشته شده كه سراينده آنها شخصي به نام ميرزاعلي تلگرافچي است. درمغرب حرم مدرسه دو طبقه اي ساخته شده كه به طلاب علوم ديني اختصاص دارد. مردم نائين به اين امامزاده اعتقادي كامل دارند و تا چند سال پيش اموات خود در صحن آن دفن مي كرده اند علاوه بر آن ازسا لهاي پيش درايام عزاداري، دسته هاي سينه زني در محل امامزاده حاضر شده و به سوگواري مي پرداختند.مؤلف كتاب ((طرائق الحقائق)) نيز ازاين امامزاده با احترام ياد كرده واين بيت را امامزاده ذكرمي كند