جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

افرشته از خشت - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

افرشته از خشت

Loading the player...

 

 

 


افرشته از خشت

میخواهم از شهری بگویم که هزارسال است به هرنامی که صدایش میزنند زیباست . اینجا سیلک کاشان است یک داستان هفت هزار ساله .سیلک شامل چهار دوره است . آنچه از دوره سوم بدست آمده است وسائل و کوزهایی است که نشان تمدن مردمان زمان خود را دارد. کوزه هایی که با چرخ سفال ساخته و در کوره پخته شده اند. سیالخش نام فرمانروای این حدود است . الک به معنای رئیس  شاهزاده و سیلک به معنی شاه یا شاهزاده ای با موهای سیاه .
معماری قصه گوی تاریخ و خود شاهد آنست . پارسیان . آنها اولین امپراطوری ایران را بنا گذاشتند . باقدرت و بسیار فراسوی مرزهای پارس جنگیدند . کاخها  کوشکها و پرستشگاها در پایتخت و شهرهای بزرگ برپا کردند  باشکوه و تا امروز بی مانند . اما آتش جنگ اسکندر در طمع تصاحب خاک همه را یکجا سوزاند. سلوکوس سردار اسکندر فرمانروای ایران شد و سلوکیان 200 سال مهمان ناخوانده ایران شدند تا بدست پارتیان برچیده شدند. 500 سال گذشت و سکه روزگار به نام ساسانیان چرخید . طلوعی دیگر در هنر ملی ایرانیان .
چهارتاقی نیاسر قصه ایست از 1700 سال پیش از این . اهمیت دارد به دو جهت : اول سندی است بر تناسب هندسی دقیق معماری ایران در آن زمان و مهمتر آغازیست بر گنبد.
پل گی بعد پل جی  . امروزه اما پل شهرستان است . قدیمترین پل بر زاینده رود و جزء کهنترین هاست در ایران .
بیرون از اصفهان در کنار راهی که امتداد آن به بین النهرین میرسد مانده های بنایی است بر سر کوه به نام آتشگاه .