جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

آستان مقدس امامزاده عبدالمظفر (علیه السلام) ـ سیان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان مقدس امامزاده عبدالمظفر (علیه السلام) ـ سیان

Loading the player...

دانلود

نسب اين امام زادة بزرگوار به روایت اهالي و معتمدين روستا به حضرت امام موسي بن جعفر (علیه السلام) مي رسد. این مطلب در تأییدیه آقای حجت الاسلام فلسفی از کتابخانه آستان قدس رضوی نیز تأیید شده است که امامزاده عبدالمظفر (علیه السلام) نسب شریفش به حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد. . به امامزاده عبدالمظفر (علیه السلام) معروف می باشد.

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستان امامزاده عبدالمظفر (علیه السلام) در شهرستان جلگه و جرقویه، در روستاي سيان واقع در جرقوية سفلي واقع شده است. اين زيارتگاه سابقه اي قديمي داشته و داراي صحني به مساحت 250 متر مربع مي باشد. مساحت زير بناي بقعه و حرم حدود 3000 متر مربع است كه شامل ايوان و حرم به اضافه رواقها و زائرسراهاي اطراف صحن است. گنبد تك پوش امامزاده از كف 12 متر ارتفاع دارد. اين بنا درسالهای اخیر توسط هیئت امناء و خیرین مرمت شده است. قسمت بیرونی ایوان با خط زیبایی زیارت عاشورا و زیارت وارث و زیارت امامزاده بزرگوار کاشیکاری شده است. در داخل بقعه و حرم، ضریحی چوبین معرق کاری شده و مشبک در ابعاد 3×2 روی سنگ مزار امامزاده شریف قرار دارد. تزئینات حرم فاقد کاشیکاری و گچ بری و آینه کاری می باشد.

استان اصفهان ـ شهرستان جلگه و جرقویه ـ روستای سیان.