جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

آستان مقدس امامزاده سیدمحمد (علیه السلام) ـ باغ میران - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آستان مقدس امامزاده سیدمحمد (علیه السلام) ـ باغ میران

Loading the player...

دانلود

نسب شریفش به حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) می رسد. به امامزاده سیدمحمد (علیه السلام) معروف می باشند.

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستان امامزاده سیدمحمد (علیه السلام) در شهرستان شاهین شهر و میمه، بخش مرکزی، مورچه خورت در روستای باغ میران واقع شده است. زیربنای این آستان 920 متر می باشد. این بنا تا سال 1365 ساختمانی با مصالح خشت و گل بودند که به همت هیئت امناء و خیرّین بناي جدید آن ساخته شده است. ارتفاع گنبد دو پوش امامزاده از کف 22 متر می باشد. داخل حرم تازه ساز زیارتگاه ضریحی فلزي در ابعاد 5/2×2 روی سنگ مزار امامزاده شریف قرار گرفته است. این بنا داراي 4 رواق هشت ضلعی و 4 درب ورودي می باشد و تزیینات داخل حرم در آینده آیینه کاري و گچ بری خواهد گردید.

در فاصله 2/5 متري در زير زمين و زيارتگاه چند چشمه جوشان آب زلال وجود داشته كه مورد استفاده آب آشاميدني روستا قرار گرفته است.

استان اصفهان ـ شهرستان شاهین شهر و میمه ـ بخش مرکزی ـ مورچه خورت ـ روستای باغ میران.