جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

آرامگاه بیهقی (انگلیسی) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آرامگاه بیهقی (انگلیسی)

Loading the player...

دانلود

آرامگاه ابوالحسن علی بن زید بیهقی معروف به ابن فندق یا فرید خراسانی در شهر ششتمد شهرستان سبزوار قرار دارد و این بنا بر روی تپه ای در ضلع جنوب غربی ششتمد قرار دارد.

 دارای دو درب  ورودی است یکی در سمت جنوب و دیگری در سمت غرب. درب غربی بدلیل اینکه بنا بر روی تپه   می باشد حدود 10 پله دارد و در واقع درب اصلی بنا می باشد ( که در طرح فعلی راه های کمربندی ششتمد جاده ای به سمت این بنا در حال احداث است.)

اطراف آرامگاه در ضلع جنوبی و غربی دارای محوطه ای باز و خاکی می باشد. در سمت شرقی و شمالی خانه های مسکونی که اکثرا بافت قدیمی دارند می باشد.

در گوشه شمال شرقی مسجد جامع ششتمد و وضو خانه امام جواد(ع) قرار دارد.

 

اطراف آرامگاه در محوطه ای مستطیل شکل با ابعاد 86*14 می باشد.

کف محوطه سیمانی و اطراف آن باغچه است، با ورود از ضلع جنوبی دو باغچه به ابعاد 9*... در سمت راست و چپ که دارای درختان کاج بلند قدیمی می باشد، قرار دارد.در گوشه جنوب غربی بنا اتاقکی جهت انباری می باشد.

دور تا دور محوطه باغچه با عرض یک متر می باشد که بنا را درختان کاجی که در صفی منظم قرار گرفته اند، محصور کرده است.

در وسط بنای اصلی آرامگاه قرار دارد. این بنا در سال 1354  و بر اساس عدد شش ساخته شده است. پلان (کف) آرامگاه شش ضلعی بوده که سه ضلع محل های ورودی بوده و دارای شش پله است سه ضلع دیگر هر کدام دارای شش ستون بتونی می باشد پشت این ستون ها باغچه کوچک گل کاری شده با عرض یک متر قرار دارد. به گفته شاهدان عینی این ستون ها در مکان دیگری (احتمالا اصفهان) ساخته شده است و بعد در این مکان در کنار یکدیگر قرار گرفته است.

مقبره در وسط بنا به صورت شش ضلعی با ارتفاع یک متر می باشد. که بجای حکاکی متن بر روی سنگ، متن مقبره بر رو ی برنج حک شده و روی مقبره قرار گرفته است. متن حک شده بر روی آن اینچنین است:

(آرامگاه – فرید الدین ابولحسن علی بن امام بیهقی مشهور به ابن فندق از اجله بزرگان علماء قرن ششم هجری است

تمام دوره زندگی را با تالیف و تدریس گذرانده، تعداد کتبی که آن عالم شهیر در زبان فارسی و عربی در علوم اسلامی ، ریاضی و غیره تالیف کرده بالغ بر 76 جلد است.تولد490 هجری قمری برابر با1656 شاهنشاهی – در گذشت 565 هجری برابر با1728 )

 نکته جالب در نوشته ها حک شدن تاریخ وفات بیهقی به صورت شاهنشاهی (حکومت وقت در زمان بنای آرامگاه)    می باشد. در ضلع عمودی این مقبره روبروی کتابخانه متنی بر یک مثلث ( از جنس برنج ) با این مضمون حک شده ( سفارش انجمن آثار ملی ایران)